Notowania

lublin
18.06.2010 12:52

Lublin: Zabytkowy Teatr Stary będzie odrestaurowany

XIX-wieczny Teatr Stary w Lublinie zostanie odrestaurowany dzięki dotacji unijnej. W zabytkowym budynku ma powstać teatr impresaryjny. Obiekt ma być gotowy do użytku w 2011 r.

Podziel się
Dodaj komentarz

XIX-wieczny Teatr Stary w Lublinie zostanie odrestaurowany dzięki dotacji unijnej. W zabytkowym budynku ma powstać teatr impresaryjny. Obiekt ma być gotowy do użytku w 2011 r.

Umowę, na podstawie której miasto otrzyma na remont Teatru 20 mln zł dofinansowania z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, podpisali w piątek w Lublinie minister kultury Bogdan Zdrojewski oraz wiceprezydent Lublina Krzysztof Żuk.

Całkowity koszt renowacji to ponad 26 mln zł, z czego 6 mln zł pochodzić będzie z budżetu miasta.

Jak przypomniał Zdrojewski, projekt restauracji Teatru Starego został wybrany przez ministerstwo w postępowaniu konkursowym - ma m.in. wysoką wartość merytoryczną i jest możliwy do realizacji w stosunkowo krótkim czasie. "Po wielu latach Lublin na mapie kulturalnej Polski zaczyna być widoczny nie tylko wnioskami (o dofinansowanie - PAP), ale także własną aktywnością" - powiedział Zdrojewski.

Prace remontowe w Teatrze rozpoczęły się już na początku roku. Kapitalny remont budynku przewiduje wykonanie m.in. konserwację sklepienia, przyłączenia kanalizacji sanitarnej i deszczowej, montaż sceny i mechanizmu podnoszącego.

W Teatrze Starym ma być zachowany zabytkowy układ budynku - z foyer, widownią, sceną, zasceniem - a także otworzone będzie historyczne wnętrze widowni z lożami, balkonami, drewnianymi galeriami.

Władze Lublina planują wykorzystać odrestaurowany Teatr Stary - zgodnie z jego historyczną funkcją - jako teatr impresaryjny, czyli taki, który nie ma stałego zespołu, ale prezentuje spektakle różnych teatrów. W Teatrze będą mogły być też organizowane różne inne wydarzenia artystyczne o kameralnej skali. W wyposażeniu Teatru ma się znaleźć także sprzęt umożliwiający transmisje tych wydarzeń dla widzów, którzy się na widowni nie zmieszczą.

Teatr Stary, znajdujący się na lubelskiej Starówce, powstał w pierwszej połowie XIX w. i należy do jednego z najstarszych teatrów miejskich w Polsce. Wzniesiony w stylu klasycystycznym był prywatną inwestycją Łukasza Rodakiewicza, byłego oficera księcia Józefa Poniatowskiego; sam fundator był autorem projektu i kierował jego budową. Pierwszy spektakl odbył się tutaj w 1822 r. W Teatrze wystawiano sztuki teatralne i opery. Pod koniec XIX w. gdy w Lublinie wybudowano nowy teatr, występowały tu już głównie wędrowne trupy, artyści cyrkowi i kuglarze. Budynek miał różnych właścicieli. W 1905 r. urządzono tu kino, które działało do 1981 r.

Od tamtego czasu budynek stał opustoszały i popadał w ruinę. Wielokrotne próby rozpoczęcia jego renowacji nie przyniosły rezultatu. W 1994 r. za symboliczne 100 zł odkupiła go Fundacja Galeria na Prowincji, która zobowiązała się do przeprowadzenia remontu, ale nie zdołała tego dokonać. Grożący zawaleniem obiekt przejęło jesienią 2005 r. miasto, wówczas władze samorządowe przeprowadziły prace zabezpieczające i przygotowały dokumentację konieczną do przeprowadzenia remontu.(PAP)

ren/ ls/ jbr/

Tagi: lublin, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz