Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Lublinianie uczcili Święto 3 Maja tańcząc poloneza

0
Podziel się:

Kilkuset mieszkańców Lublina uczciło rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja
tańcząc poloneza w centrum miasta. Wcześniej odbyły się uroczystości religijne i patriotyczne z
ceremoniałem wojskowym.

Kilkuset mieszkańców Lublina uczciło rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja tańcząc poloneza w centrum miasta. Wcześniej odbyły się uroczystości religijne i patriotyczne z ceremoniałem wojskowym.

Taneczny korowód przeszedł od lubelskiego ratusza, przez deptak, na Plac Litewski. Prowadzili go ubrani w barwne stroje - ludowe i szlacheckie - członkowie Zespołu Pieśni i Tańca "Lublin" im. Wandy Kaniorowej, którzy dobierali sobie w pary mieszkańców Lublina.

W pierwszej parze poloneza zatańczył prezydent Lublina Krzysztof Żuk. W kolejnej parze szła wojewoda lubelska Jolanta Szołno-Koguc, a za nią wiceminister rozwoju regionalnego Marceli Niezgoda. Za nimi tańczyli m.in. posłowie, radni samorządu wojewódzkiego, radni miejscy. Do orszaku dołączali liczni mieszkańcy miasta.

"To jest święto radości. Udało się uchwalić konstytucję, która dała nadzieję, dała wiarę i pozwoliła przetrwać narodowi te lata niewoli pod zaborami. Dla okazywania tej radości wybraliśmy taniec, polonez, który ma swoją dostojność i jest godny tego święta" - powiedział Żuk.

Polonez zakończył się na Placu Litewskim w centrum miasta, gdzie potem rozpoczął się festyn, podczas którego m.in koncertował zespół "Lublin" a dla dzieci organizowano zabawy i warsztaty. Chętni mogli też uczestniczyć w "Wycieczkach po XVII-wiecznym Lublinie" organizowanych przez przewodników PTTK.

Obchody Święta Narodowego 3 Maja rozpoczęła w Lublinie rano uroczysta sesja rady miejskiej, a potem uczestnicy modlili się w intencji Ojczyzny podczas mszy świętej w archikatedrze lubelskiej. W homilii metropolita lubelski abp Stanisław Budzik przypomniał, że w Kościele polskim 3 maja to uroczystość Matki Bożej Królowej Polski. Święto to ustanowił papież Pius X w 1908 r. najpierw dla diecezji lwowskiej (w nawiązaniu do ślubów króla Jana Kazimierza złożonych przed obrazem Matki Boskiej Łaskawej we Lwowie)
, a potem, po odzyskaniu niepodległości, rozszerzono je na wszystkie diecezje Polski.

"I tak, nie po raz pierwszy, dziejowe symbole złączyły się Ewangelią, z Chrystusem, z Kościołem oraz z kultem Matki Bożej. Taka było od samego początku. Przecież pierwszy pomnik polskiego piśmiennictwa to pieśń Bogurodzica, pełniąca przez wieki rolę hymnu narodowego" - przypomniał arcybiskup.

Metropolita tłumaczył, że Maryja jest królową jako matka króla - Jezusa Chrystusa, który - jak mówi Pismo Święte - nie przyszedł po to, aby mu służono, ale aby służyć a jego zadaniem nie była rozprawa z politycznym przeciwnikiem, ale ofiara na krzyżu za zbawienie świata. Dlatego także Matka Boża - podkreślał arcybiskup - jest królową, która służy.

"Królować to znaczy służyć Bogu w człowieku, pochylać się z miłością nad ludzkimi troskami, stawać się wobec bliźnich narzędziem Bożego miłosierdzia" - powiedział abp Budzik.

Metropolita zaznaczył, że naśladowanie takiej postawy nie jest łatwe, dlatego nieraz "wolimy wymagać od innych, a nie od siebie; wolimy krytykować zaniedbania innych, niż uderzyć się we własne piersi; raczej chcemy narzekać na ciemności, niż zapalić choćby maleńkie światełko miłości dobroci i wsparcia".

Po mszy, na Placu Litewskim odbyły się uroczystości według ceremoniału wojskowego, w których brały udział kompanie honorowe wojska, policji, straży miejskiej. Żołnierze oddali salwę honorową, odbył się apel pamięci, przed Pomnikiem Konstytucji 3 Maja złożono wieńce i kwiaty. Mieszkańcy oglądali też musztrę paradną i defiladę kompanii honorowych. (PAP)

ren/ bos/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)