Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Lubuskie: 4. Festiwal Nowej Sztuki lAbiRynT

0
Podziel się:

Ponad 30 wystaw, prezentacji akcji multimedialnych, wykładów i
wypowiedzi autorskich złoży się na czwartą edycję Festiwalu Nowej Sztuki lAbiRynT, który od piątku
do niedzieli odbędzie się w Słubicach (Lubuskie) i Frankfurcie nad Odrą (Niemcy).

Ponad 30 wystaw, prezentacji akcji multimedialnych, wykładów i wypowiedzi autorskich złoży się na czwartą edycję Festiwalu Nowej Sztuki lAbiRynT, który od piątku do niedzieli odbędzie się w Słubicach (Lubuskie) i Frankfurcie nad Odrą (Niemcy).

"Ideą festiwalu jest promocja sztuki nowoczesnej przy jednoczesnym pokazaniu, że nie zna ona granic i ograniczeń, że kontakt z nią mogę mieć nie tylko mieszkańcy wielkich miast z wielką liczbą galerii, ale także ludzie żyjący w znacznie mniejszych ośrodkach" - powiedziała PAP kurator imprezy Anna Panek-Kusz ze Słubickiego Miejskiego Ośrodka Kultury.

Hasło przewodnie tegorocznego festiwalu to +Gra z geometrią+. "W prezentacjach wystawienniczych odpowiadamy na pytanie - czy świat jest matematyczny? Pytanie to zadają sobie naukowcy, filozofowie, ale interesujące bywają również potyczki, jakie z tą dyscypliną miewają artyści" - wyjaśnił pomysłodawca festiwalu Jerzy Olek.

Formuła festiwalu oparta jest na trzydniowym cyklu wydarzeń artystycznych. Wśród prezentujących artystów znajdą się takie nazwiska jak: Monique Franois, Manfred Mohr, Yuri Nagawara, Jerzy Olek, Kurt Buchwald, Sławek Sobczak, Andreas Meichsner Marek Radke, Zbigniew Muziewicz, Jiýina Hankeov , Gottfried J"ger i inni.

Większości prezentacji towarzyszyć będą fotografia i multimedia, ale znaleźć tu będzie można również instalacje, grafikę czy też tzw. techniki własne. Organizatorzy podkreślili, że w czasie festiwalu nie mniej ważna do kontaktu widza ze sztuką jest bezpośrednia konfrontacja artysty z widzem.

Inauguracja festiwalu nastąpi w piątek w Słubicach. Ten dzień będzie zarezerwowany głównie dla prezentacji w Słubickim Miejskim Ośrodku Kultury. Odbędzie się tam osiem wystaw, dwa wykłady i warsztat origami poprowadzony przez Katarzynę Nowak z Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej "Manggha" z Krakowa.

Po południu zostanie podstawiony autobus, który przewiezie uczestników do wsi Urad w gminie Cybinka na happening audiowizualny: "Geometria światła", a po powrocie późnym wieczorem przewidziano kolejny wykład i wystawę. Program tego dnia zakończy dyskusja widzów z artystami.

Od sobotniego przedpołudnia będzie można oglądać instalacje pn. "Proces" w Collegium Polonicum. Po niej kolejne prezentacje będą odbywać się we Frankfurcie nad Odrą.

"Spacerem od miejsca do miejsca poznawać będziemy kolejne festiwalowe propozycje z udziałem artysty, kuratora. Wśród licznych propozycji m.in.: efekty warsztatów Akademii Fotografii i Multimediów lAbirynT, w których udział wzięli pasjonaci fotografii ze Słubic i Frankfurtu nad Odrą" - powiedziała Panek-Kusz.

W popołudniowym bloku w Słubicach odbędzie się cykl wykładów artystycznych: Grzegorza Sztabińskiego "Geometria i wizualność" oraz Zdenka Stuchlika "Tajemnica przestrzeni i czasu", który zakończy promocja książki Jerzego Olka pt. "7 od/za/słon iluzji".

W niedzielę w Collegium Polonicum odbędą się wystawy "żeby było" Macieja Pazera, a następnie Kurta Buchwalda "Od płaszczyzny do linii", a także zbiorowa ekspozycja artystów z Czech pt. "Elipsoidy i inne obrazy geometrii" oraz " Stomachion nad Odrą". Będzie można je obejrzeć w holu i na tarasie widokowym uczelni.

"lAbiRynT będzie miał swój początek i koniec w Słubickim Miejskim Ośrodku Kultury, do którego powracamy na prezentacje +Wszystko w porządku+ Anreasa Mechsnera i wykłady. Na ostatniej festiwalowej prezentacji pt. +kwadrat-koło-trójkąt+ zobaczymy 75 fotografii, 75 autorów tak sformułowanego tematu" - dodała Panek-Kusz.

Pomysłodawcą festiwalu jest Jerzy Olek - artysta plastyk z tytułem profesorskim i teoretyk sztuki. Olek zajmuje się fotografią i sztuką multimedialną.

Początki, organizowanej przez niego imprezy sięgają 1998 r. Poprzednie edycje odbywały się na pograniczu polsko-czeskim w Kłodzku (woj. dolnośląskie). W 2010 roku po raz pierwszy festiwal został zorganizowany w Słubicach. (PAP)

mmd/abe/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)