Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Lubuskie: Centrum Energetyki Odnawialnej w Sulechowie

0
Podziel się

W Sulechowie (Lubuskie) powstało Centrum Energetyki Odnawialnej
przy tamtejszej Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej. Placówka umożliwi prowadzenie wielu badań z
zakresu pozyskiwania energii odnawialnej z różnych źródeł.

bDmWChcl

W Sulechowie (Lubuskie) powstało Centrum Energetyki Odnawialnej przy tamtejszej Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej. Placówka umożliwi prowadzenie wielu badań z zakresu pozyskiwania energii odnawialnej z różnych źródeł.

To unikalna na skalę kraju inwestycja, która jest przykładem transferu wiedzy do gospodarki - poinformował Urząd Marszałkowski w Zielonej Górze.

Projekt związany z realizacją tego przedsięwzięcia był współfinansowany z funduszy unijnych w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego (LRPO) na lata 2007-2013. Całkowity koszt wyniósł ponad 15 mln zł - prawie 12,6 mln zł to pieniądze z programu, resztę dołożyło ministerstwo nauki.

bDmWChcn

Inwestycja polegała na budowie i wyposażeniu energooszczędnego budynku laboratorium energetyki odnawialnej.

Centrum jest wyposażone w najnowszej generacji urządzenia technologii cieplnej - takie jak pompy, kolektory ciepła, piec na biomasę - oraz źródła odnawialnej energii elektrycznej: generatory wiatrowe, instalacje fotowoltaiczne połączone z układami wodorowych ogniw paliwowych.

Wyposażenie obiektu uzupełnia mikroturbina gazowa wytwarzająca jednocześnie energię elektryczną, ciepło i chłód.

Centrum ma nie tylko służyć naukowcom do opracowywania nowych technologii energetycznych, ale ma być także wsparciem dla firm związanych z tą branżą.

bDmWChct

Oprzyrządowanie laboratorium pozwoli na równoległą pracę różnych źródeł energii odnawialnej i określenie ich parametrów pracy w warunkach geograficznych i klimatycznych województwa lubuskiego. Multiźródłowy system będzie systemem otwartym, co umożliwi dołączanie kolejnych urządzeń.

Centrum rozpocznie pracę z początkiem nowego roku akademickiego. (PAP)

mmd/ hes/

bDmWChcO
wiadomości
pap
Źródło:
KOMENTARZE
(0)