Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Lubuskie: Collegium Polonicum zainaugurowało nowy rok akademicki

0
Podziel się:

Ponad 1700 studentów zainaugurowało w poniedziałek 13. rok
akademicki w Collegium Polonicum w Słubicach (Lubuskie). To jedyna uczelnia w województwie
lubuskim, w której obcokrajowcy mogą studiować filologię polską jako obcą.

Ponad 1700 studentów zainaugurowało w poniedziałek 13. rok akademicki w Collegium Polonicum w Słubicach (Lubuskie). To jedyna uczelnia w województwie lubuskim, w której obcokrajowcy mogą studiować filologię polską jako obcą.

W nowym roku akademickim naukę na tym kierunku podejmą m.in. studenci z Armenii, Białorusi, Rosji, Ukrainy, Malezji i Niemiec - poinformowała PAP rzeczniczka Collegium Polonicum, Ewa Bielewicz-Polakowska.

Łącznie na polskich kierunkach, także politologii i ochronie środowiska, studiuje 85 osób z całego świata, najwięcej z Ukrainy - 29 osób, i z Białorusi - 18 osób.

"Przyjeżdżają do nas głównie studenci z Europy Wschodniej, bo dla nich Polska jest Zachodem. Na trzyletnich studiach czeka ich praktyczna nauka języka polskiego, potem z bardzo dobrą znajomością naszego języka i kultury kontynuują naukę na innych kierunkach w innych miastach" - powiedział PAP wykładowca Jan Zgrzywa.

W Collegium Polonicum na 13 kierunkach studiuje obecnie ponad 1700 studentów (ponad 220 na pierwszym roku).

Młodzi ludzie ze Wschodu chętnie decydują się też na studia w innych lubuskich uczelniach. Kierunki filologiczne oraz zarządzanie w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Gorzowie Wlkp. studiuje 12 cudzoziemców.

Natomiast na Uniwersytecie Zielonogórskim wśród obcokrajowców, m.in. z Ukrainy, Białorusi, Francji, Bułgarii, Austrii, Rumunii i Japonii, największą popularnością cieszą się filologie obce - germańska i rosyjska - a także kierunki artystyczne. Obecnie na uczelni kształci się 26 obcokrajowców.

"Zdecydowali się na studia na naszej uczelni ze względu na wysoką jakość kształcenia, a także chęć poznania nowego kraju, języka, obyczajów . Dla tych młodych ludzi żadne granice nie stanowią już przeszkody" - powiedziała PAP rzeczniczka Uniwersytetu Zielonogórskiego, Ewa Sapeńko.

Uniwersytet Zielonogórski to największa uczelnia w regionie; kształci 17 tys. studentów. (PAP)

mrd/ hes/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)