Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Lubuskie: Największe partie przegrały w Żaganiu

0
Podziel się:

Były burmistrz Sławomir Kowal i Daniel Marchewka zmierzą się w
drugiej turze przedterminowych wyborów burmistrza Żagania (Lubuskie). Do II tury nie przeszli m.in.
Grażyna Stawowczyk z PO oraz Roman Rosół z PiS.

Były burmistrz Sławomir Kowal i Daniel Marchewka zmierzą się w drugiej turze przedterminowych wyborów burmistrza Żagania (Lubuskie). Do II tury nie przeszli m.in. Grażyna Stawowczyk z PO oraz Roman Rosół z PiS.

Przedterminowe wybory burmistrza i Rady Miasta w Żaganiu były konsekwencją połączonych referendów, które miały miejsce 17 lutego br., a były efektem konfliktu między burmistrzem a koalicją w Radzie (PO, Stowarzyszenie Nasze Miasto Nasz Powiat, PSL). Przedterminowe wybory odbyły się w minioną niedzielę 19 maja.

W wyborach burmistrza Żagania trzeci wynik, nie dający szansy na dogrywkę, uzyskała należąca do PO Grażyna Stawowczyk z KWW Platforma Żagańska. Komitet wystawiony przez PO wprowadził do rady dwóch kandydatów (w wyniku wyborów 2010 r. Platforma miała ich 7).

"Oczywiście, że został popełniony błąd. W Żaganiu mamy duże poparcie, o czym świadczy fakt, że w wyborach na burmistrza członkowie Platformy uzyskali łącznie najwięcej głosów. Niestety ich własne ambicje sprawiły, że nie grali w jednej drużynie i startowali z kilku komitetów, co doprowadziło do rozproszenia głosów" - powiedziała PAP przewodnicząca lubuskiej Platformy posłanka Bożenna Bukiewicz.

"W wyborach do Rady miejskiej także kilku członków naszego ugrupowania znalazło się na listach konkurencyjnych komitetów. Musimy z tej lekcji wyciągnąć wnioski i konsekwencje wobec osób odpowiedzialnych za taki stan rzeczy" - dodała.

Stawowczyk wyprzedził b. przewodniczący Rady Miasta Żagań z ramienia PO Daniel Marchewka. Przed przedterminowymi wyborami zawiesił członkostwo w Platformie, po tym jak władze regionalne partii wyznaczyły na kandydata na burmistrza Żagania Stawowczyk.

Marchewka został kandydatem KWW Ruch Żaganian Nasze Miasto Nasz Powiat oraz członków Komitetu Referendalnego Ruch Żaganian, który był inicjatorem referendum ws. odwołania burmistrza.

"Z mojej strony ten ruch okazał się dobry, co pokazuje wynik wyborczy. Wiem, że może to powodować negatywny odbiór ze strony władz PO w regionie. Z drugiej strony wynik wyborów pokazał, że mieszkańcy wolą zagłosować na osobę silnie związaną z ich miastem, a nie wskazaną przez polityków wyższego szczebla. Z Platformą nadal czuję się związany, na razie nasze drogi nie rozeszły się" - powiedział PAP Marchewka.

O sukcesie może mówić także b. burmistrz, bezpartyjny Sławomir Kowal, który w przedterminowych wyborach wystartował z KW Stronnictwo Demokratyczne.

"Rozsądek i doświadczenie osób należących do SD skłoniły mnie do startu z listy tego ugrupowania. Po wynikach niedzielnych wyborów widać, że ludzie przeanalizowali sytuację i mają dość kłótni politycznych i pokazali, że pragną powrotu do normalności. Widać, że polityka w takich małych miastach, jak Żagań schodzi na plan dalszy, ludzie oczekują pracy na rzecz społeczności lokalnej, a nie sporów między burmistrzem a lokalnymi politykami Platformy, jak to miało miejsce przez minione dwa lata" - powiedział PAP Kowal.

Popierany przez PiS KWW Prawo i Samorządność wprowadził do Rady jednego kandydata, a ubiegający się o fotel burmistrza członek PiS Roman Rosół uzyskał czwarty wynik.

"Jak się spodziewałem, w Żaganiu nastąpiła jednak duża polaryzacja elektoratu między przeciwnikami i zwolennikami odwołanego burmistrza Sławomira Kowala. To spowodowało, że pozostałe opcje, takie jak PiS, czy PO w tych wyborach nie zaistniały" - powiedział PAP prezes lubuskiego PiS poseł Marek Ast.

Sukcesu nie odniósł także Ruch Palikota, jego kandydat na burmistrza Piotr Kowalski uzyskał 4,69 proc. głosów, a do rady nie wszedł żaden z jego kandydatów.

Reprezentacji w samorządzie Żagania nie będzie miał też Sojusz Lewicy Demokratycznej. Listy jego komitetu nie zostały zarejestrowane z powodu błędów formalno-prawnych. Nie pomogła nawet skarga do sądu.

W 2010 r. Platforma Obywatelska wprowadziła do Rady 7 kandydatów, Stowarzyszenie Nasze Miasto 6, SLD i PSL mieli po dwóch radnych, a PiS jednego. Trzech radnych było ze Stowarzyszenia Nasze Miasto Nasz Powiat.

W niedzielnych wyborach Ruch Żaganian - Nasze Miasto Nasz Powiat zdobył 7 mandatów, Stronnictwo Demokratyczne - 5, Stowarzyszenie Nasze Miasto - 4, KWW Miasto Przyjazne Ludziom (wspierany przez PSL)- 3 i KWW Platforma Żagańska - 2. Rada liczy 21 osób.

W wyborach na burmistrza Sławomir Kowal uzyskał 27,68 proc. ważnych głosów; Daniel Marchewka 26,82 proc.; Grażyna Stawowczyk 20,09 proc., Roman Rosół - 7,38 proc., Jan Sosnowski (KW Forum Społeczne Miast i Gmin Powiatu Żagańskiego) - 4,96 proc., Piotr Kowalski - 4,69 proc., Sławomir Jurzysta (KWW Żagań To My) - 3,80 proc., Wincenty Chłostowski (KWW Żagań Miasto z Perspektywami) - 2,48 proc., Krzysztof Blajer (KWW Ludzie, Rozwój, Praca; członek PO) - 2,10 proc. (PAP)

mmd/ par/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)