Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Lubuskie: Pokonkursowa wystawa pisanek w Spichlerzu

0
Podziel się:

W Niedzielę Palmową w muzeum Spichlerz w Gorzowie zostanie
otwarta wystawa prac nadesłanych na 40. edycję Ogólnopolskiego Konkursu Pisanek im. Michała
Kowalskiego. Zwiedzając jubileuszową ekspozycję będzie można obejrzeć około 400 pisanek.

W Niedzielę Palmową w muzeum Spichlerz w Gorzowie zostanie otwarta wystawa prac nadesłanych na 40. edycję Ogólnopolskiego Konkursu Pisanek im. Michała Kowalskiego. Zwiedzając jubileuszową ekspozycję będzie można obejrzeć około 400 pisanek.

Jak poinformował PAP dyrektor Muzeum Lubuskiego im. Jana Dekerta w Gorzowie, Wojciech Popek, podczas tegorocznej edycji konkursu jury podało ocenie 37 zestawów pisanek (z 40 nadesłanych), które spełniały założone kryteria - były inspirowane tradycyjnymi motywami.

Za najlepsze prace wykonane w technice batikowo-pisakowej uznano pisanki Oksany Kierkosz z Koszalina (Zachodnie Pomorze). Teresa Drapała z Tychów (Śląsk) podbiła serca jurorów swoim zestawem pisanek wykonanych techniką batikowo-szpilkową.

Wśród pisanek wykonanych techniką drapaną pierwsze miejsce w konkursie zajęła Justyna Koziar z Chojnowa (Dolny Śląsk), a mistrzem pisankarskich technik mieszanych okazał się Ryszard Glegoła z Wrocławia, który przed rokiem także triumfował w tej kategorii.

Pisanki laureatów nie będą jedynymi eksponatami na ekspozycji w Spichlerzu. Dołączą do nich prace pozostałych uczestników tegorocznego konkursu oraz około 200 pisanek wyróżnionych podczas poprzednich edycji. Wystawa w gorzowskim spichlerzu będzie czynna przez cały kwiecień.

Konkurs im. Michała Kowalskiego jest znany w środowisku osób zajmujących się kultywowaniem tradycji ozdabiania jaj z okazji Wielkiej Nocy. Biorą w nim udział profesjonaliści, ale i amatorzy. Konkurs ma na celu popularyzację tradycji przygotowywania pisanek na Wielkanoc, pogłębianie wiedzy o dziedzictwie kulturowym oraz przybliżenie kultury ukraińskiej i polskiej.

Patron konkursu Michał Kowalski (zm. w 1999 roku) był działaczem społecznym i propagatorem kultury ukraińskiej oraz wieloletnim przewodniczącym gorzowskiego oddziału Ukraińskiego Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego, a później oddziału Związku Ukraińców. Od 1971 roku organizował ogólnopolski konkurs pisanek. W Gorzowie Wlkp. po wojnie osiedliła się znaczna grupa kresowiaków z terenu dzisiejszej Ukrainy. (PAP)

mmd/ hes/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)