Notowania

wiadomości
31.03.2012 11:12

Lubuskie: Pokonkursowa wystawa pisanek w Spichlerzu

W Niedzielę Palmową w muzeum Spichlerz w Gorzowie zostanie otwarta wystawa prac nadesłanych na 40. edycję Ogólnopolskiego Konkursu Pisanek im. Michała Kowalskiego. Zwiedzając jubileuszową ekspozycję będzie można obejrzeć około 400 pisanek.

Podziel się
Dodaj komentarz

*W Niedzielę Palmową w muzeum Spichlerz w Gorzowie zostanie otwarta wystawa prac nadesłanych na 40. edycję Ogólnopolskiego Konkursu Pisanek im. Michała Kowalskiego. Zwiedzając jubileuszową ekspozycję będzie można obejrzeć około 400 pisanek. *

Jak poinformował PAP dyrektor Muzeum Lubuskiego im. Jana Dekerta w Gorzowie, Wojciech Popek, podczas tegorocznej edycji konkursu jury podało ocenie 37 zestawów pisanek (z 40 nadesłanych), które spełniały założone kryteria - były inspirowane tradycyjnymi motywami.

Za najlepsze prace wykonane w technice batikowo-pisakowej uznano pisanki Oksany Kierkosz z Koszalina (Zachodnie Pomorze). Teresa Drapała z Tychów (Śląsk) podbiła serca jurorów swoim zestawem pisanek wykonanych techniką batikowo-szpilkową.

Wśród pisanek wykonanych techniką drapaną pierwsze miejsce w konkursie zajęła Justyna Koziar z Chojnowa (Dolny Śląsk), a mistrzem pisankarskich technik mieszanych okazał się Ryszard Glegoła z Wrocławia, który przed rokiem także triumfował w tej kategorii.

Pisanki laureatów nie będą jedynymi eksponatami na ekspozycji w Spichlerzu. Dołączą do nich prace pozostałych uczestników tegorocznego konkursu oraz około 200 pisanek wyróżnionych podczas poprzednich edycji. Wystawa w gorzowskim spichlerzu będzie czynna przez cały kwiecień.

Konkurs im. Michała Kowalskiego jest znany w środowisku osób zajmujących się kultywowaniem tradycji ozdabiania jaj z okazji Wielkiej Nocy. Biorą w nim udział profesjonaliści, ale i amatorzy. Konkurs ma na celu popularyzację tradycji przygotowywania pisanek na Wielkanoc, pogłębianie wiedzy o dziedzictwie kulturowym oraz przybliżenie kultury ukraińskiej i polskiej.

Patron konkursu Michał Kowalski (zm. w 1999 roku) był działaczem społecznym i propagatorem kultury ukraińskiej oraz wieloletnim przewodniczącym gorzowskiego oddziału Ukraińskiego Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego, a później oddziału Związku Ukraińców. Od 1971 roku organizował ogólnopolski konkurs pisanek. W Gorzowie Wlkp. po wojnie osiedliła się znaczna grupa kresowiaków z terenu dzisiejszej Ukrainy. (PAP)

mmd/ hes/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz