Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Lubuskie: Polsko-niemiecki zespół rozbił gang złodziei samochodów

0
Podziel się:

Polsko-niemiecki zespół śledczy doprowadził do rozbicia grupy
przestępczej zajmującej się kradzieżami samochodów i paserstwem. Zarzuty usłyszało 14 osób, a
wartość ponad 100 skradzionych pojazdów oszacowano na ok. 2,5 mln zł.

Polsko-niemiecki zespół śledczy doprowadził do rozbicia grupy przestępczej zajmującej się kradzieżami samochodów i paserstwem. Zarzuty usłyszało 14 osób, a wartość ponad 100 skradzionych pojazdów oszacowano na ok. 2,5 mln zł.

Śledztwo w tej sprawie nadzorują Prokuratura Okręgowa w Zielonej Górze i Prokuratura ds. Zwalczania Zorganizowanej Przestępczości w Kraju Związkowym Brandenburgia - poinformował w środę rzecznik zielonogórskiej prokuratury Grzegorz Szklarz.

Podejrzani to mężczyźni w wieku od 18 do 40 lat. Wszyscy byli lub są tymczasowo aresztowani. Obecnie jeden przebywa w areszcie w Niemczech, inny został aresztowany w Holandii. Podejrzani mieszkający w Polsce opuścili areszt po wpłaceniu poręczeń majątkowych; są pod dozorem policji i mają zakazy opuszczania kraju.

Z dotychczasowych ustaleń śledztwa wynika, że rozbity gang działał w latach 2011-2012. Pojazdy były kradzione w Niemczech i w Polsce. Wśród podejrzanych są zarówno złodzieje samochodów, jak i paserzy kupujący skradzione auta.

Szklarz podkreślił, że sukces w tej sprawie był możliwy dzięki utworzeniu wspólnego zespołu śledczego organów ścigania Niemiec i Polski. W listopadzie 2013 r. Prokurator Kraju Związkowego Brandenburgii i Prokurator Generalny Rzeczpospolitej Polskiej podpisali umowę o utworzeniu takiego zespołu.

"Jego powstanie w istotnym stopniu ułatwiło współpracę międzynarodową w postępowaniu przygotowawczym skierowanym przeciw grupie złodziei samochodów. Policyjne śledztwo prowadzi zielonogórski wydział Centralnego Biura Śledczego, a po stronie niemieckiej Wydział ds. Zwalczania Przestępczości Zorganizowanej Krajowego Urzędu Kryminalnego" - powiedział rzecznik.

Dodał, że jest to pierwsze porozumienie między Niemcami a Polską o utworzeniu wspólnego zespołu śledczego, określanego w UE Joint Inwestigation Team (JIT).

"Oceniamy utworzenie wspólnej grupy śledczej jako kolejny ważny krok w optymalizacji wspólnego zwalczania przestępczości transgranicznej, przede wszystkim w dziedzinie kradzieży pojazdów" - powiedział Szklarz.

Utworzenie wspólnej grupy śledczej na podstawie odpowiedniego porozumienia europejskiego pozwala organom ścigania danego kraju uczestniczyć w czynnościach śledczych drugiego państwa i wykorzystywać zdobytą wiedzę dla postępowania karnego bez konieczności podejmowania - często czasochłonnych - działań w drodze oficjalnej pomocy prawnej.

Szklarz zaznaczył, że z uwagi na dobro śledztwa przekazanie bardziej szczegółowych informacji w tej sprawie nie jest obecnie możliwe. Dodał, że praca wspólnej grupy śledczej wspierana jest przez Europol i europejski organ ds. współpracy prokuratorskiej Eurojust. (PAP)

mmd/ pz/ woj/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)