Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Lubuskie: Pozytywne efekty pilotażu programu dot. przemocy w rodzinie

0
Podziel się:

Wzrost liczby zatrzymań, lepsza współpraca policji i pracowników
socjalnych, skuteczniejsza pomoc pokrzywdzonym - to niektóre efekty przeprowadzonego w Lubuskiem
pilotażu programu dotyczącego interwencji policji w przypadkach przemocy w rodzinie.

bEDyRuMR

Wzrost liczby zatrzymań, lepsza współpraca policji i pracowników socjalnych, skuteczniejsza pomoc pokrzywdzonym - to niektóre efekty przeprowadzonego w Lubuskiem pilotażu programu dotyczącego interwencji policji w przypadkach przemocy w rodzinie.

Program szacowania ryzyka zagrożenia życia i zdrowia w związku z przemocą w rodzinie, przygotowany przez MSW we współpracy z organizacjami pozarządowymi, testowali we wrześniu lubuscy policjanci.

Jak poinformowała PAP kier. Oddziału Prasowego Lubuskiego Urzędu Wojewódzkiego w Gorzowie Wlkp. Marta Liberkowska, podpisany przez wojewodę Jerzego Ostroucha raport trafi teraz na biurko ministra spraw wewnętrznych. "To do ministra Bartłomieja Sienkiewicza należy decyzja o ostatecznym kształcie raportu, on także podejmie decyzję o wytycznych do realizacji na podstawie przygotowanego raportu" - zaznaczyła Liberkowska.

bEDyRuMT

MSW zapowiedziało, że jeszcze w tym miesiącu rozpoczną się szkolenia we wszystkich garnizonach policji; do końca roku przeszkolonych zostanie około 27 tys. policjantów, by program został wdrożony na terenie całego kraju od 1 stycznia 2014 r.

Głównym celem programu jest wypracowanie skutecznych metod działania policji podczas interwencji ws. przemocy w rodzinie. Narzędziem programu są kwestionariusze i instrukcje działania w konkretnych sytuacjach.

Policjant, który nie miał pewności w sprawie podjęcia koniecznych kroków, wypełniał kwestionariusz. W oparciu o uzyskane od pokrzywdzonych odpowiedzi mógł ustalić schemat działania i ocenić ryzyko zaistnienia przemocy w domu.

Zestawy pytań i kwestionariuszy przygotowała policja we współpracy z Fundacją "Dzieci Niczyje" i Ogólnopolskim Pogotowiem dla Ofiar Przemocy w Rodzinie "Niebieska Linia", na podstawie doświadczeń psychologów i prawników; korzystano również z rozwiązań zastosowanych w innych krajach, m.in. w Anglii, Hiszpanii i Szwecji.

bEDyRuMZ

W raporcie z pilotażu w Lubuskiem policja wskazuje m.in., że wykorzystanie opisanych wyżej kwestionariuszy i instrukcji poprawiło skuteczność interwencji, a narzędzia te ułatwiają rozpoznanie sytuacji zagrożenia życia i zdrowia ofiar przemocy i wybór ewentualnych kroków wobec agresora.

We wrześniu lubuscy policjanci korzystający z kwestionariuszy i algorytmów odizolowali od ofiar przemocy 147 sprawców - to 14 proc. więcej niż w sierpniu. Większość z nich (104) trafiła do izb wytrzeźwień, a 43 osoby zostały zatrzymane. W porównaniu z wcześniejszym miesiącem liczba zatrzymań procesowych i prewencyjnych wzrosła o 23 proc.

Raport wskazuje, że dzięki wytycznym ujętym w programie pracownik socjalny docierał z pomocą do ofiary jeszcze tego samego dnia lub następnego po ujawnieniu przez policję przemocy domowej. Zgodnie z procedurą "Niebieskiej Karty" policja na przekazanie takiej informacji ma siedem dni.

Realizacja programu wykazała, że pracownicy socjalni są przygotowani do pomocy ofiarom przemocy w rodzinie, jednak ośrodki pomocy społecznej nie są w stanie zapewnić ich stałej dyspozycyjności. W związku z tym konieczne jest odciążenie pracowników od nadmiaru pracy administracyjnej na rzecz aktywnej pracy w środowisku. Ponadto baza ośrodków interwencji kryzysowej w powiatach jest dalece niewystarczająca - napisano w opracowaniu.

bEDyRuNa

Pilotaż wykazał, że szybki kontakt pracownika socjalnego z ofiarą przemocy jest dla niej dużym wsparciem, pozwala na zdobycie przez nią informacji np. na temat jej praw, jak również pomaga skłonić pokrzywdzonego do podjęcia dalszych kroków prawnych - zgłoszenia sprawy prokuraturze, czy uzyskania zaświadczenia lekarskiego o doznanych obrażeniach.

We wrześniu lubuscy policjanci wypełnili 221 kwestionariuszy szacowania ryzyka zagrożenia życia i zdrowia w związku z przemocą w rodzinie - 200 w części dotyczącej dorosłych i 21 w części obejmującej przypadki przemocy wobec dzieci. Podczas 16 interwencji wzywali pracownika socjalnego w celu wsparcia ofiar przemocy; trzykrotnie konsultowali się z powiatowymi centrami pomocy rodzinie, by zapytać, gdzie umieścić pokrzywdzone dziecko.

MSW zapowiedziało, że jeszcze w tym miesiącu rozpoczną się szkolenia we wszystkich garnizonach policji; do końca roku przeszkolonych zostanie około 27 tys. policjantów, by program został wdrożony na terenie całego kraju od 1 stycznia 2014 r. (PAP)

mmd/ itm/

bEDyRuNu
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)