Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Lubuskie: Prezydent uczestniczył w obchodach 15-lecia regionu

0
Podziel się:

Utworzenie woj. lubuskiego przyniosło korzyść jego mieszkańcom -
uznali uczestnicy obchodów 15-lecia województwa. Obecny na piątkowej uroczystości prezydent
Bronisław Komorowski wskazał, że poczucie przynależności regionalnej buduje nowoczesny naród
polski.

Utworzenie woj. lubuskiego przyniosło korzyść jego mieszkańcom - uznali uczestnicy obchodów 15-lecia województwa. Obecny na piątkowej uroczystości prezydent Bronisław Komorowski wskazał, że poczucie przynależności regionalnej buduje nowoczesny naród polski.

"Gdzie, jak gdzie, ale tu na ziemiach odzyskanych trzeba ułatwić, a nie utrudnić, takie zrastanie się i budowanie nowoczesnej tożsamości. Możliwości identyfikowania się z miejscem, gdzie się mieszka, gdzie się pracuje, gdzie się buduje przyszłość własną, własnej rodziny i całego społeczeństwa" - mówił Komorowski podczas inauguracji obchodów 15-lecia województwa lubuskiego w Krośnie Odrzańskim (Lubuskie).

Prezydent życzył regionowi jak najlepszego wykorzystania pieniędzy unijnych z nowej perspektywy finansowej.

"To jest możliwość niespotykana, na miarę tego tysiąclecia. Bo pewnie już trzeci raz tak wielkiej okazji nie będzie. Te pieniądze trzeba wydać jak najmądrzej, jak najbardziej prorozwojowo. Jak najmniej na przyjemności, jak najwięcej na rozwój, na stworzenie mechanizmów, które zaowocują, że wydane pieniądze przyniosą kolejne pieniądze, a nie konieczność utrzymywania obiektów" - powiedział.

Elementem piątkowych uroczystości - zorganizowanych przez samorząd województwa - była debata z udziałem osób, które były zaangażowane w tworzenie tego województwa, a także parlamentarzystów, samorządowców czy przedstawicieli świata nauki i biznesu.

Uczestnicy dyskusji zgodzili się co do tego, że utworzenie tego województwa okazało się zasadne i przyniosło korzyść jego mieszkańcom.

Marszałek woj. lubuskiego Elżbieta Polak przypomniała historię powstania regionu; to, że do jego powołania przyczyniała się inicjatywa mieszkańców, którzy zebrali 120 tys. podpisów, czego - jak mówiła - politycy nie mogli zbagatelizować.

Polak podkreślała też, że Lubuskie stale się rozwija, znakomicie wykorzystuje fundusze europejskie, a podstawą jego gospodarki są małe i średnie firmy. Podkreśliła także wagę takich czynników jak budownictwo, energetyka, walory naturalne regionu, a także jego zasoby takie jak ropa, węgiel czy gaz.

W ramach obchodów na scenie ustawionej przez zamkiem mieszkańcy mogli obejrzeć na telebimie debatę i wystąpienie prezydenta oraz plenerową wystawę poświęconą 15-leciu regionu.

Województwo lubuskie powstawało przez cały 1998 r., by oficjalnie zaistnieć 1 stycznia 1999 r. w wyniku reformy administracyjnej rządu Jerzego Buzka. Za kluczowe dla Lubuskiego uznaje się spotkanie z 13 marca 1998 r. w kawiarni seminarium duchownego w Paradyżu. Powstała tam wówczas petycja ws. utworzenia regionu, którą skierowano do premiera Buzka. Podpisało się pod nią 18 ówczesnych parlamentarzystów z woj. gorzowskiego i zielonogórskiego.

Petycja nazywana jest "umową paradyską". Politycy uzgodnili w niej, że region będzie miał dwie stolice - Gorzów Wlkp. i Zieloną Górę. Zaproponowali, by w pierwszym z miast siedzibę miał wojewoda, a w drugim - sejmik samorządowy i urząd marszałkowski. Właśnie takie rozwiązanie funkcjonuje w Lubuskiem.

Z Krosna Odrzańskiego Komorowski udał się do Kalska koło Sulechowa, by wziąć udział w otwarciu Lubuskiego Ośrodka Innowacji i Wdrożeń Agrotechnicznych. (PAP)

(planujemy kontynuację tematu)

mmd/ wni/ son/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)