Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Lubuskie: Spada liczba nietoperzy zimujących w MRU

0
Podziel się:

Zmniejsza się liczba nietoperzy spędzających zimę w podziemiach
Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego (MRU) w Lubuskiem - największym zimowisku tych ssaków w Europie.
Z przeprowadzonego liczenia wynika, że hibernuje tam 31,1 tys. tych ssaków, przed rokiem było ich
ok. 34,1 tys. - poinformował PAP dr Tomasz Kokurewicz z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu,
który koordynuje program monitoringu nietoperzy w MRU.

Zmniejsza się liczba nietoperzy spędzających zimę w podziemiach Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego (MRU) w Lubuskiem - największym zimowisku tych ssaków w Europie. Z przeprowadzonego liczenia wynika, że hibernuje tam 31,1 tys. tych ssaków, przed rokiem było ich ok. 34,1 tys. - poinformował PAP dr Tomasz Kokurewicz z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, który koordynuje program monitoringu nietoperzy w MRU.

Zdaniem Kokurewicza, dane są obiektywne, gdyż podczas poprzedniego liczenia panowały podobne warunki atmosferyczne. "Oznacza to rzeczywisty spadek liczebności wielogatunkowej nietoperzy na obszarze Natura 2000 +Nietoperek+ (obejmującym MRU). Nie jest to jeszcze powodem do paniki, ale powinno budzić niepokój" - powiedział.

Według naukowca, powodów takiej sytuacji może być wiele, m.in. pogorszenie jakości letnich i zimowych siedlisk tych zwierząt, niekorzystne zmiany mikroklimatyczne na obszarze zimowiska czy też płoszenie nietoperzy w okresie rozrodu i hibernacji.

Kokurewicz dodał, że sposobem na poprawę ma być przygotowany przez Narodową Fundację Ochrony Środowiska i ekspertów Plan Ochrony Obszaru Natura 2000 "Nietoperek". Plan ma na celu zapewnienie właściwej ochrony tej unikatowej kolonii nietoperzy oraz wypracowanie kompromisu między ochroną przyrody a rozwojem gospodarczym. Dokument czeka na zatwierdzenie przez ministra środowiska (w formie rozporządzenia) i Generalną Dyrekcję Środowiska Komisji Europejskiej.

Akcja liczenia latających ssaków została przeprowadzona w minioną sobotę. Uczestniczyło w niej 10 grup liczących łącznie prawie 70 osób z Polski, Wielkiej Brytanii, Niemiec, Holandii i Belgii.

Program monitoringu liczebności nietoperzy jest prowadzony od 1999 r. Wieloletnie badania wykazały, że nietoperze przylatują do tego zimowiska z ogromnego obszaru Nizin Środkowoeuropejskich, o powierzchni co najmniej 17 000 km2. Maksymalne długości przelotów nietoperzy osiągają 260 km.

Nietoperze mają w MRU wyjątkowo korzystne warunki do hibernacji, m.in. stałą temperaturę i wysoką wilgotność powietrza. Z uwagi na wartość przyrodniczą tego miejsca kompleks fortyfikacji jest objęty ochroną prawną w ramach rezerwatu "Nietoperek" i obszaru Natura 2000. W 2008 roku w MRU zimowało 37,7 tys. nietoperzy. (PAP)

mmd/ ls/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)