Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Lubuskie: Stabilizuje się sytuacja na rzekach

0
Podziel się:

W woj. lubuskim Odra nieznacznie przekroczyła stany alarmowe.
Według służb kryzysowych wojewody to kulminacyjny moment przechodzenia przez region fali
wezbraniowej. Większość pozostałych rzek w regionie opada.

W woj. lubuskim Odra nieznacznie przekroczyła stany alarmowe. Według służb kryzysowych wojewody to kulminacyjny moment przechodzenia przez region fali wezbraniowej. Większość pozostałych rzek w regionie opada.

Zgodnie z najnowszym komunikatem hydrologicznym stany alarmowe są przekroczone na Odrze w Nowej Soli, Cigacicach i Nietkowie o 6, 3 i 7 cm.

W tych miejscach poziom rzeki ustabilizował się i w najbliższych dniach woda powinna opadać - poinformował PAP we wtorek dyrektor wydziału bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego Lubuskiego Urzędu Wojewódzkiego Jarosław Śliwiński.

"Pierwsze fale wezbrania spowodowane roztopami na południu kraju już mijają nasz region. Coraz mniej wody trafia do Odry z jej dopływów. W związku z notowanymi przekroczeniami stanów alarmowych możliwe są lokalne podtopienia nieużytków rolnych i łąk nie powodujące istotnych strat" - powiedział Śliwiński.

Jak dodał, korzystny wpływ na zachowanie rzek i spływanie wody z roztopów ma pogoda. Od kilku dni w regionie podczas dnia są dodatnie temperatury i jest sucho, a w nocy występują lekkie mrozy.

W przypadku pozostałych rzek w regionie stan alarmowy jest jeszcze przekroczony o 10 cm jedynie na Bobrze w Żaganiu, ale rzeka już opada. Wody ubywa także w Nysie Łużyckiej.

To oznacza, że także na tych rzekach fala wezbrania dotarła już do Odry i ich stany sukcesywnie będą notowały coraz niższe wartości. Obecnie są na nich przekroczone poziomy ostrzegawcze.

W Lubuskiem alarmy powodziowe obowiązują w Żaganiu oraz gminach: Szprotawa i Małomice.

Na północy regionu stany ostrzegawcze są przekroczone na Warcie, Noteci, Obrze i Drawie, ale wymienione rzeki nie stanowią zagrożenia dla ludzi i ich mienia. (PAP)

mmd/ bos/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)