Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Lubuskie: Stan pogotowia przeciwpowodziowego

0
Podziel się

W Lubuskiem od godz. 12 we wtorek obowiązuje stan pogotowia
przeciwpowodziowego w powiatach położonych nad Wartą i Notecią.

bEhbGCzV

W Lubuskiem od godz. 12 we wtorek obowiązuje stan pogotowia przeciwpowodziowego w powiatach położonych nad Wartą i Notecią.

Według ostatnich prognoz fala kulminacyjna na Warcie ma dotrzeć do regionu w połowie przyszłego tygodnia - poinformował PAP z-ca dyrektora wydziału bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego Lubuskiego Urzędu Wojewódzkiego Waldemar Kaak.

Stan pogotowia obowiązuje na terenie trzech powiatów ziemskich - międzyrzeckiego, gorzowskiego i sulęcińskiego oraz w mieście Gorzowie Wlkp. Pogotowie dotyczy także powiatu strzelecko-drezdenceckiego, przez który przepływa Noteć.

bEhbGCzX

Samorządy zostały zobowiązane do stałego monitoringu stanu wałów przeciwpowodziowych i w razie konieczności podjęcia prac, mających na celu przygotowanie ich do nadejścia fali kulminacyjnej.

Z prognoz hydrologicznych wynika, że wysokość fali kulminacyjnej na Warcie osiągnie w Skwierzynie 485-496 cm (stan alarmowy 420), a w Gorzowie Wlkp. - 509 cm (stan alarmowy 420). W związku z wysokim stanem Odry wystąpi także cofka na Warcie.

Obecnie Warta przekracza w Gorzowie Wlkp. i Kostrzynie nad Odrą poziomy ostrzegawcze.

Jak powiedział PAP dyrektor wydziału zarządzania kryzysowego Urzędu Miasta w Gorzowie Wlkp. Jan Figura, przy prognozowanym stanie wody Warta nie powinna stanowić zagrożenia dla Gorzowa.

bEhbGCAd

Od wtorku w Gorzowie Wlkp. rozpoczęły się prace związane z oczyszczaniem międzywala z zarośli oraz uzupełnianiem ubytków w samych wałach. (PAP)

mmd/ bno/ jra/

bEhbGCAy
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)