Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Lubuskie: W związku z awarią możliwy spadek jakości wody

0
Podziel się:

W związku z awarią ujęcia wody w Siedlicach (Lubuskie) w wodzie
dostarczanej do odbiorców w Gorzowie Wielkopolskim i jego okolicach mogą pojawić się osad, chwilowe
zmętnienie i zmiana smaku wody.

W związku z awarią ujęcia wody w Siedlicach (Lubuskie) w wodzie dostarczanej do odbiorców w Gorzowie Wielkopolskim i jego okolicach mogą pojawić się osad, chwilowe zmętnienie i zmiana smaku wody.

Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji (PWiK) w Gorzowie Wlkp. poinformowało w komunikacie, że spożywanie takiej wody nie spowoduje jednak negatywnych skutków zdrowotnych.

Problemy z jakością wody są konsekwencją awarii, do której doszło 7 stycznia br. na ujęciu wody w Siedlicach. Do tej pory awarii nie udało się usunąć, gdyż rzeka Warta utrzymuje się na wysokim poziomie, co sprawia, że uszkodzone instalacje od wielu tygodni znajdują się pod lustrem wody. Z tego ujęcia do odbiorców trafia aż 60 proc. wody.

Po wyłączeniu z eksploatacji ujęcia w Siedlicach Gorzów Wlkp. i okoliczne miejscowości są w całości zaopatrywane w wodę z dwóch pozostałych zakładów wodociągowych, tj. centralnego i Kłodawy.

Problemem jest przeciążenie filtrów zainstalowanych w centralnej stacji, która wpompowuje do sieci znacznie większe ilości wody niż wcześniej.

Jak informuje PWiK, w związku z tym na osiedlach Staszica i Piaski, gdzie 100 proc. wody dostarczanej jest z centralnego zakładu, przekroczone są trzy parametry.

Odbiorcy zaopatrywani w wodę z ujęcia w Kłodawie, m.in. na osiedlu Górczyn mają dobrą jakość wody. W przypadku pozostałych odbiorców, z uwagi na mieszanie wody z obu czynnych ujęć, jakość wody może być zmienna.

Opisane problemy mogą powodować powstawanie w wodzie osadów, chwilowe jej zmętnienia i zmianę smaku, jednak jej spożywanie nie spowoduje negatywnych skutków zdrowotnych.

Niektóre osoby, w szczególności małe dzieci, mogą mieć obniżoną tolerancję na składniki zawarte w wodzie pitnej. Dlatego osoby te powinny do bezpośredniego spożycia korzystać z wody wodociągowej przegotowanej i odstanej.

PWiK zapewnia, że dostarczana mieszkańcom woda jest monitorowana pod względem fizyko-chemicznym i bakteriologicznym, jest bezpieczna. (PAP)

mmd/ bno/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)
MONEY.PL na skróty

© 2024 WIRTUALNA POLSKA MEDIA S.A.

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.