Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Lubuskie: Wyborcze "jedynki": Niesiołowski, Ast, Zych, Bosak

0
Podziel się:

Senator PO Stefan
Niesiołowski, poseł PiS Marek Ast, były marszałek Sejmu Józef Zych
(PSL), rzecznik LPR Krzysztof Bosak - to "jedynki" list w lubuskim
okręgu wyborczym.

*Senator PO Stefan Niesiołowski, poseł PiS Marek Ast, były marszałek Sejmu Józef Zych (PSL), rzecznik LPR Krzysztof Bosak - to "jedynki" list w lubuskim okręgu wyborczym. *

Ast ma nadzieję, że PiS wygra w Lubuskiem z Platformą, oraz że osiągnie on lepszy wynik niż - jak to ujął - "goszczący na liście PO, Stefan Niesiołowski". Ast (szef lubuskiego PiS) widzi szansę na zwycięstwo w tym, że jest znany wśród mieszkańców woj. lubuskiego. Według niego, Niesiołowski może nie pozyskać zaufania wyborców z tego województwa.

Polityk PiS w ubiegłych wyborach parlamentarnych nie dostał się do Sejmu. Mandat poselski otrzymał dopiero w miejsce Kazimierza Marcinkiewicza, który objął stanowisko komisarza Warszawy i musiał zrezygnować z zasiadania w Sejmie.

Senator Stefan Niesiołowski zaliczył Marka Asta do posłów "niewidocznych" w Sejmie. "Swój mandat pełnił w sposób dyskretny i był niezauważalny" - powiedział PAP Niesiołowski.

Zdaniem Niesiołowskiego, fakt iż nie jest kandydatem o lokalnym rodowodzie w niczym nie przeszkadza. "Oczywiście nie wiem jaki wynik osiągnę, jednak myślę, że Polska jest jedna, nie jest jakąś federacją" - zaznaczył Niesiołowski. Dodał, że mechanizm stawiania na kandydatów spoza regionu jest powszechnie stosowany przez inne partie polityczne.

O mandat poselski walczyć będą także obecny marszałek województwa Krzysztof Szymański (PO) i jego zastępczyni Elżbieta Płonka (PiS). Oboje startują do Sejmu, oboje też startują z ostatnich miejsc na swoich listach.

Kolejni kandydaci na listach obu głównych rywali tegorocznych wyborów - PiS i PO - to: Bożenna Bukiewicz - nr 2 na liście - i Witold Pahl (3) z PO oraz m.in. minister Elżbieta Rafalska (nr 2 na liście PiS) i poseł Markek Surmacz (nr 4).

Surmacz i Rafalska otrzymali kilka dni temu poparcie b. premiera, Kazimierza Marcinkiewicza. Marcinkiewicz w poprzednich wyborach parlamentarnych uzyskał jeden z najlepszych wyników wśród lubuskich parlamentarzystów.

Liderem listy Samoobrony w Lubuskiem jest poseł mijającej kadencji, szef regionalnych struktur partii Waldemar Starosta.

Na pierwszym miejscu kandydatów PSL znalazł się były marszałek Sejmu Józef Zych, a listę kandydatów LPR otwiera Krzysztof Bosak. Zarówno Józef Zych jak i Krzysztof Bosak są posłami mijającej kadencji.

Lokomotywą wyborczą KKW Lewica i Demokraci jest przewodniczący lubuskiego SLD poseł Jan Kochanowski. Listę Polskiej Partii Pracy w okręgu nr 8 otwiera Andrzej Chyłek z Warszawy.

O mandat senatora ubiega się po dwóch kandydatów z: PiS - Władysław Dajczak i Czesław Jasionowski; PO: Stanisław Iwan, Henryk Maciej Woźniak; koalicji LiD: Jolanta Danielak i Jerzy Wierchowicz.

Trzech kandydatów do Senatu wystawiło PSL: Jolanta Fedak, Jan Świrepo, Jacek Brzeziński. Po jednym kandydacie: Samoobrona - Anna Drobek i UPR - Rafał Zapadka. Jest także kandydat niezależany, Czesław Fiedorowicz (dawniej PO).

W lubuskim okręgu wyborczym nr 8 obejmującym całe województwo kandydaci do parlamentu będą walczyć o 12 mandatów poselskich i 3 senatorskie. (PAP)

kob/ mmd/ par/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)