Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Lubuskie: Wystawa poświęcona Marii Skłodowskiej-Curie

0
Podziel się:

Wystawę "Maria Skłodowska-Curie w służbie nauki wczoraj i dziś" otwarto
w poniedziałek na Uniwersytecie Zielonogórskim. Ekspozycja prezentuje biografię uczonej oraz wkład
polskiej badaczki w rozwój fizyki, chemii i medycyny w ostatnich 100 latach.

Wystawę "Maria Skłodowska-Curie w służbie nauki wczoraj i dziś" otwarto w poniedziałek na Uniwersytecie Zielonogórskim. Ekspozycja prezentuje biografię uczonej oraz wkład polskiej badaczki w rozwój fizyki, chemii i medycyny w ostatnich 100 latach.

Inicjatorką powstania wystawy była europoseł Jolanta Hibner. Według niej, Skłodowskiej-Curie to "wielka polska uczona, która już na początku ubiegłego wieku potrafiła przełamać bariery w kształceniu kobiet w naukach ścisłych, ale także +z krwi i kości+, dokonująca trudnych wyborów życiowych".

"Skłodowska-Curie pokazała że +wielkość człowieka+ to nie tylko osiągnięcia zawodowe, ale także jego stosunek do innych ludzi, przyjacielski, pełen uwagi - zaznaczyła Hibner.

Na bogato ilustrowanych zdjęciami dokumentalnymi planszach wystawowych przedstawiono biografię badaczki i jej osiągnięcia naukowe.

"W ubiegłym roku, który był obchodzony jako rok Marii Skłodowskiej-Curie, zobaczyłam tę wystawę w Parlamencie Europejskim. Zainteresowała mnie i dlatego sprowadziłam ją do uczelni. Jest ona chronologicznym przedstawieniem życia i działalności Marii Skłodowskiej-Curie" - powiedziała PAP dr Agnieszka Opalińska z Uniwersytetu Zielonogórskiego.

Ekspozycję dotychczas można było oglądać w Parlamencie Europejskim w Brukseli, w Radzie Europy w Luksemburgu, w Warszawie na Politechnice Warszawskiej i w stołecznym Uniwersytecie Medycznym. Wystawa została przygotowana z inicjatywy europoseł Jolanty Hibner, dla uczczenia stulecia przyznania naszej uczonej Nagrody Nobla.

Na Uniwersytecie Zielonogórskim wystawę będzie czynna do 5 kwietnia 2012 r. Przy organizacji ekspozycji współpracowali: Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie, Politechnika Warszawska, Polskie Towarzystwo Chemiczne, Narodowe Centrum Badań Jądrowych, Instytut Chemii i Techniki Jądrowej. (PAP)

mrd/ abe/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)