Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Luft: we wtorek RBN zapozna się z zapisami z czarnych skrzynek

0
Podziel się:

#
dochodzi wypowiedź Grzegorza Napieralskiego
#

# dochodzi wypowiedź Grzegorza Napieralskiego #

01.06. Warszawa (PAP) - Rada Bezpieczeństwa Narodowego, która zbiera się we wtorek o godz. 12, zapozna się z zapisami z czarnych skrzynek prezydenckiego samolotu, który rozbił się pod Smoleńskiem - poinformował PAP szef biura prasowego Sejmu Krzysztof Luft.

"W trakcie posiedzenia członkowie Rady zapoznają się z zapisami z czarnych skrzynek i będą mogli przedstawić swoją opinię w sprawie sposobu upublicznienia tych zapisów" - powiedział we wtorek rano Luft. Dodał, że posiedzenie odbędzie się w Belwederze.

Szef MSWiA Jerzy Miller w poniedziałek wieczorem przywiózł z Moskwy kopie zawartości tzw. czarnych skrzynek prezydenckiego samolotu, który 10 kwietnia rozbił się pod Smoleńskiem, a także stenogramy z rozmów pilotów. Po przylocie do Polski powiedział dziennikarzom, że przywieziona nagrana wersja elektroniczna "wymaga obróbki, ponieważ jest to surowy zapis, czyli bardzo dużo szumów".

Premier Donald Tusk zadeklarował w poniedziałek, że chciałby, aby decyzja o zakresie w jakim zostanie udostępniony zapis z czarnych skrzynek zapadała przy udziale "innych polityków". Wymienił członków RBN: Bronisława Komorowskiego, Jarosława Kaczyńskiego, Waldemara Pawlaka i Grzegorza Napieralskiego. Premier mówił również, że upublicznienie zawartości czarnych skrzynek może nastąpić w kilkadziesiąt godzin po spotkaniu Rady.

We wtorek rano w Sejmie szef SLD i członek RBN Grzegorz Napieralski powiedział dziennikarzom, że zapis czarnych skrzynek powinien być albo powszechnie dostępny dla wszystkich, albo tylko dla prokuratury. "Moim zdaniem albo wiedzą o tym wszyscy, albo nie wie nikt, tylko prokurator" - powiedział Napieralski, pytany czy politycy powinni decydować o upublicznieniu czarnych skrzynek.

Jednocześnie Napieralski zaznaczył, że zapis czarnych skrzynek jest bardzo specjalistyczny. "Pytanie, czy politycy, którzy nie mają specjalnego doświadczenia i wyszkolenia, mogą prawidłowo odczytać zapisy rozmowy pilota z wieżą" - dodał. Wyraził obawę, że uczestnicy posiedzenia Rady mogą nie wiedzieć, czy przedstawiana im informacja jest "prawdziwa, czy też błędna". (PAP)

joko/ ura/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)