Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Łukasz Ługowski laureatem Nagrody im. Aliny Margolis-Edelman

0
Podziel się:

Łukasz Ługowski, pomysłodawca i wieloletni dyrektor warszawskiego "Kąta",
czyli Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii nr 2, został laureatem Nagrody im. Aliny Margolis-Edelman
przyznawanej przez Fundację Dzieci Niczyje i Fundację Zeszytów Literackich.

Łukasz Ługowski, pomysłodawca i wieloletni dyrektor warszawskiego "Kąta", czyli Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii nr 2, został laureatem Nagrody im. Aliny Margolis-Edelman przyznawanej przez Fundację Dzieci Niczyje i Fundację Zeszytów Literackich.

Nagroda im. Aliny Margolis-Edelman to wyróżnienie przyznawane co roku "osobom, które w dziecku widzą kogoś więcej, niż tylko jednego z wielu uczniów, pacjentów czy wychowanków". Przyznawana jest przez kapitułę, w skład której wchodzą rodzina i przyjaciele Aliny Margolis-Edelman, a której przewodniczącą jest Agnieszka Holland.

"Alina Margolis-Edelman całe swoje życie zawodowe poświęciła najmłodszym. Nigdy nie przechodziła obojętnie nad ich krzywdą. Wręczenie symbolicznej statuetki jest uhonorowaniem tych, którzy - tak jak ona - widzą wielkość problemów małych ludzi" - podkreśliła dyrektorka Fundacji Dzieci Niczyje dr Monika Sajkowska.

W tym roku nagrodę przyznano Łukaszowi Ługowskiemu - nauczycielowi i wychowawcy, pomysłodawcy, organizatorowi i dyrektorowi Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii "Kąt" (od 1992 r.) dla dzieci niemieszczących się w tradycyjnym systemie nauczania z powodów emocjonalnych i społecznych (konflikty z rodzicami, przemoc ze strony dorosłych i rówieśników, dyskryminacja z powodu poglądów, wyglądu, orientacji seksualnej). Jak podkreśliła kapituła, Ługowski od lat realizuje i promuje wychowanie w duchu tolerancji, braku dyskryminacji, równości i partnerstwa.

Laureat co roku otrzymuje statuetkę oraz dyplom honorowy, a jego sylwetka jest prezentowana na łamach Zeszytów Literackich oraz kwartalnika "Dziecko Krzywdzone".

Do tej pory Nagrodę przyznano trzem osobom. W 2012 r. otrzymała ją Joanna Radziwiłł - psycholog kliniczny, wychowawca, dyrektor Fundacji Św. Jana Jerozolimskiego, założycielka trzech dziennych domów dla dzieci. Rok wcześniej przyznano ją Jolancie Paruszkiewicz - pediatrze i psychiatrze dziecięcemu, ordynatorowi Oddziału Psychiatrii Dziecięcej Szpitala w Józefowie oraz Ryszardowi Izdebskiemu - pedagogowi, psychologowi klinicznemu; dyrektorowi Krakowskiego Instytutu Psychoterapii Stowarzyszenia SIEMACHA.

Alina Margolis-Edelman nazywana była "pediatrą świata". W 1991 r. stworzyła Fundację Dzieci Niczyje, która zajmuje się ochroną dzieci przed krzywdzeniem oraz pomocą tym z nich, które jej doświadczyły.

Urodziła się w 1922 r. w Łodzi w rodzinie lekarskiej pochodzenia żydowskiego. Stała się pierwowzorem Ali z "Elementarza" Mariana Falskiego, zaprzyjaźnionego z jej rodzicami. W czasie wojny, jako nastolatka, była pielęgniarką w warszawskim getcie, z którego udało jej się uciec tuż przed likwidacją. Podczas okupacji uratowała życie swojemu przyszłemu mężowi, ostatniemu dowódcy powstania w warszawskim getcie, Markowi Edelmanowi. Lata wojenne opisała we wspomnieniach "Ala z elementarza".

Po wojnie została lekarzem pediatrą w Łodzi. Po wydarzeniach marca 1968 r. i rozpętanej przez ówczesne władze kampanii antysemickiej wyjechała z dziećmi do Francji. Tam zaangażowała się w działalność organizacji humanitarnych - najpierw Lekarzy bez Granic, a po 1980 r., gdy organizację opuścił Bernard Kouchner, współtworzyła z nim organizację Lekarze Świata.

Pracowała m.in. na statkach-szpitalach, wyławiających na Morzu Południowochińskim uciekinierów z komunistycznego Wietnamu, a także w szpitalach w Salwadorze, Czadzie, Afganistanie i Bośni, gdzie podczas wojny domowej współtworzyła m.in. ośrodek wsparcia dla ofiar gwałtów. W czasach stanu wojennego w Polsce organizowała pomoc dla Solidarności.

W 1999 r. została odznaczona Orderem Uśmiechu. Zmarła w 2008 r. w Paryżu, w wieku 86 lat.(PAP)

akw/ bno/ mow/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)