Notowania

łukaszenka
21.12.2010 11:54

Łukaszenka nie boi się europejskich struktur

Krytyczna ocena wyborów może być podstawą dla budowy stosunków z UE - twierdzi prezydent Białorusi.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Wojciech Pacewicz)

Prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka oświadczył w wywiadzie dla kanału telewizyjnego Euronews, że wydana przez OBWE krytyczna ocena niedzielnych wyborów prezydenckich może być podstawą dla budowy stosunków z UE.

_ - Nie boję się żadnych europejskich struktur. Boję się tylko jednego. Mam swój naród i muszę zagwarantować temu narodowi pokój i bezpieczeństwo. Wszystko, co się wczoraj wydarzyło, zostało zarejestrowanie, m.in. przez zagranicznych dziennikarzy i Euronews. Jeśli jesteście uczciwi, pokażcie to. To były masowe rozruchy _ - oznajmił Łukaszenka w wywiadzie, którego którego treść zamieszczono na portalu rosyjskiej edycji Euronews.

Łukaszenka zwrócił uwagę, że gdyby coś podobnego wydarzyło się we Francji (tam znajduje się siedziba Euronews), sprawcy odpowiadaliby zgodnie z prawem francuskim. _ Ale muszę gwoli ścisłości podkreślić, że nie potraktowaliśmy ich (manifestantów) gazem łzawiącym i nie polewaliśmy w mróz wodą z armatek wodnych jak we Francji. To oznacza, że jeszcze nam daleko do waszej demokracji _ - podkreślił.

Zapytany, czy interesował się stanem zdrowia kandydata na prezydenta Uładzimira Niaklajeua, który trafił do szpitala po ataku 50-osobowej grupy na prowadzoną przezeń grupę demonstrantów, odparł: _ Mamy bardzo dobrą służbę zdrowia, nie gorszą niż we Francji. Ona już się zajmie wszystkimi problemami zdrowotnymi, także byłych kandydatów. Ja lekarzem nie jestem i nie chcę wtrącać się w te sprawy _.

Podkreślił, że _ zupełnie go nie martwi _ opinia OBWE o niedemokratycznym przebiegu wyborów na Białorusi. Powtórzył, że ocena ta jest i tak olbrzymim krokiem naprzód w porównaniu z tą wydaną po wyborach 2006 r.

_ - Uwierzcie mi, że na tej podstawie możemy z Europą budować stosunki. Uważam, że mamy wspólnie - z Francją, z Unią Europejską - dużo problemów, które w najbliższej przyszłości rozwiążemy _ - podkreślił_ . - Proszę was tylko o obiektywność _ - powiedział, oceniając, że _ obiektywności na temat wydarzeń na Białorusi na razie było niewiele _.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/162/t126882.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/sa;wyroki;dla;opozycjonistow;z;minska,58,0,740922.html) Są wyroki dla opozycjonistów z Mińska Około 600 osób zostało skazanych na kary od 5 do 15 dni więzienia - podaje policja.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/87/t91479.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/komorowski;spotkal;sie;z;sikorskim;w;sprawie;bialorusi,85,0,740949.html) Komorowski spotkał się z Sikorskim w sprawie Białorusi Prezydent prosił szefa MSZ o aktywne działania na forum UE.
Tagi: łukaszenka, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz