Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
białoruś
30.11.2010 12:12

Łukaszenka o Sarkozym: Nie wie, że istnieje Białoruś

Prezydent Białorusi krytykuje zarówno Unię Europejską, jak i Rosję.

Podziel się
Dodaj komentarz
(kremlin.ru/CC/Wikipedia)

Prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka w wywiadzie dla francuskiego _ Le Figaro _ skrytykował zarówno UE, jak Rosję za to, że popełniają ten sam błąd - próbują realizować na Białorusi własne interesy i nie doceniają niezależności państwa białoruskiego.

Czołowy francuski dziennik opublikował we wtorek całostronicową rozmowę z białoruskim przywódcą, dodając, że jest to pierwsza rozmowa Łukaszenki z prasą znad Sekwany od 5 lat.

Gazeta zaznaczyła na wstępie, że lider Białorusi jest _ nazywany przez zachodnie media, ostatnim dyktatorem Europy _. Pretekstem do wywiadu są nadchodzące wybory prezydenckie na Białorusi 19 grudnia, w których - jak się oczekuje - zostanie on już po raz czwarty wybrany na ten urząd.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/87/t73815.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/lukaszenka;oglosil;program;wyborczy,123,0,724091.html) Łukaszenka ogłosił program wyborczy

_ Le Figaro _ spytał Łukaszenkę, dlaczego - po wcześniejszych oznakach zbliżenia - nastąpiło ostatnio pogorszenie stosunków między UE a Białorusią. _ - Spytajcie UE, a nie nas _ - odparł białoruski przywódca.

_ - Robimy wszystko, by mieć normalne stosunki z naszymi sąsiadami. Jesteśmy dobrymi uczniami, gotowymi uczyć się od was wszystkiego, co odpowiada naszym interesom. Ale polityka UE - która polega na wywieraniu bez przerwy presji na nas, narzucaniu nam warunków, pchania nas do działań, do których nie jesteśmy zdolni - nigdy nie spotka się z naszym przyzwoleniem _ - podkreślił Łukaszenka.

Jego zdaniem, _ choć Białoruś leży w centrum Europy, nie jesteśmy jej (UE) priorytetem i jest to poważny błąd _. _ Jesteśmy bardziej niż zawiedzeni postawą UE _ - oświadczył.

Przy okazji rozmowy z francuskimi mediami, zauważył, że chciałby poprawić relacje swojego kraju z Francją, ale że to zależy też od woli Paryża. _ - Obawiam się, że Nicolas Sarkozy nie wie nawet o istnieniu Białorusi _ - powiedział.

W rozmowie nie szczędził też krytyki polityce Moskwy wobec Mińska. Zarzucił Kremlowi finansowanie białoruskiej opozycji. Białoruscy politycy opozycyjni _ Uładzimir Niaklajeu, Andrej Sannikau - to ludzie, którzy dzisiaj są finansowani przez Rosję _ - oświadczył.

Według niego, _ Rosja ma cele wojskowe, polityczne, strategiczne w naszym kraju _. _ Ale próbując je realizować, popełnia ten sam błąd co UE. - Trzeba docenić istnienie państwa i narodu białoruskiego. Świętą rolą prezydenta jest ochrona ich interesów _ - zaznaczył Łukaszenka.

W jego przekonaniu, planowany Gazociąg Północny, który ma przebiegać dnem Morza Bałtyckiego i omijać Białoruś, _ nie jest żadnym problemem _ dla Mińska. Łukaszenka wyjaśnił, że Białoruś zawarła z Wenezuelą trzyletni kontrakt na dostawę ropy naftowej - tranzytem przez Ukrainę.

Miedwiediew atakuje antyrosyjską retorykę Łukaszenki (Russia Today, ang.):

W opinii białoruskiego przywódcy, ten kontrakt z Caracas _ stanowi alternatywę _ dla wysokich cen gazu proponowanych przez Moskwę. Pytany, czy przygotowuje się na kolejną wojnę gazową z Rosją, Łukaszenka odparł: _ Nie szykujemy się na wojnę. Trzeba raczej zapytać o to tych, którzy używają gazu jako broni _.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/16/t40208.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/uniki;dyplomatyczne;lukaszenka;kontra;lawrow,241,0,715761.html) Uniki dyplomatyczne. Łukaszenka kontra Ławrow

Łukaszenka oświadczył też: _ Europa nie może wierzyć opozycji, kiedy ta ostatnia twierdzi, że trzymam się władzy i nikomu jej nie oddam . Dodał, że _ nienawiść, która emanuje z opozycji tylko odstraszy wyborców od głosowania na nią _. _

_ - Chcę, aby Europa wiedziała, że jeśli Łukaszenka zostanie wybrany (na czwartą kadencję), to będzie wybrany przez naród _ - dodał.

Pytany przez _ Le Figaro _, czy, będąc już u władzy 17 lat, zamierza rządzić jako _ dożywotni prezydent _, odpowiedział: _ Nigdy o tym nie myślałem i nie wiem, jak długo będę żył. Ale jeśli prawo na to pozwala i człowiek jest zdrowy, a naród go popiera, to całkowicie możliwe. Liczy się pragnienie mojego narodu _.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/37/t45093.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/w;wyborach;na;bialorusi;wystartuje;10;kandydatow,131,0,707459.html) W wyborach na Białorusi wystartuje 10 kandydatów Sztab Łukaszenki zebrał ponad milion 100 tysięcy podpisów poparcia.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/87/t46423.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/bialoruska;opozycja;moze;pojawic;sie;w;mediach,35,0,693027.html) Białoruska opozycja może pojawić się w mediach Debaty z udziałem jej przedstawicieli nie będą jednak emitowane na żywo.
Tagi: białoruś, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz