Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Luteranie na Śląsku Cieszyńskim obchodzą Pamiątkę Reformacji

0
Podziel się:

Biała (PAP) - Pamiątkę Reformacji obchodzą w czwartek wierni Kościoła
ewangelicko-augsburskiego na Śląsku Cieszyńskim. Wieczorem księża odprawią w świątyniach uroczyste
nabożeństwa. Przypadające 31 października Święto Reformacji jest jedynym oryginalnym świętem
ewangelickim.

Biała (PAP) - Pamiątkę Reformacji obchodzą w czwartek wierni Kościoła ewangelicko-augsburskiego na Śląsku Cieszyńskim. Wieczorem księża odprawią w świątyniach uroczyste nabożeństwa. Przypadające 31 października Święto Reformacji jest jedynym oryginalnym świętem ewangelickim.

Zwierzchnik diecezji cieszyńskiej Kościoła biskup Paweł Anweiler powiedział, że podczas nabożeństw reformacyjnych duchowni wygłoszą kazania. Zabrzmi hymn luteran "Warownym grodem jest nasz Bóg". Wśród wiernych zbierana będzie ofiara, która zostanie przeznaczona na misje i ewangelizację.

Późnym wieczorem w Czeskim Cieszynie młodzi luteranie z Polski i Czech spotkają się na "Nocy z Lutrem" organizowanej przez Centrum Misji i Ewangelizacji Kościoła ewangelicko-augsburskiego. "Chcemy mówić o przekraczaniu bożych granic, ale także tych, które napotykamy w naszym myśleniu o sobie, innym człowieku, Kościele, świecie" - zapowiedziała Bożena Giemza z Centrum. Zdaniem rzecznika Kościoła ks. Wojciecha Prackiego założeniem spotkania jest jasne i otwarte komunikowanie o wartościach i tożsamości w kontekście wystąpienia Marcina Lutra w 1517 roku.

Rzecznik przypomniał, że Święto Reformacji nie jest świętem ku czci Marcina Lutra i innych reformatorów. Ma na celu przypomnienie dziedzictwa intelektualnego, kulturalnego i muzycznego. Luteranie traktują święto jako podkreślenie roli Biblii w życiu chrześcijan.

Źródło święta tkwi w wydarzeniach z 31 października 1517 r. w Wittenberdze. Augustiański mnich ks. Marcin Luter wywiesił na drzwiach kościoła zamkowego 95 tez wymierzonych przeciw praktyce sprzedaży odpustów. "Tezy były zaproszeniem do debaty ówczesnych teologów i myślicieli. To wydarzenie jest uznawane za początek Reformacji" - powiedział ks. Wojciech Pracki.

Rzecznik dodał, że intencją Lutra nie było tworzenie nowego Kościoła, ale zreformowanie istniejącego. Nie było to jednak możliwe. W 1521 roku Luter zerwał stosunki z Rzymem, a ówczesny papież Leon X go ekskomunikował.

W Polsce żyje ok. 70 tys. luteran. Połowa z nich mieszka na Śląsku Cieszyńskim, gdzie pierwsze trendy reformacyjne dotarły wkrótce po wystąpieniu Marcina Lutra. Już w 1547 roku książę cieszyński Wacław III Adam po raz pierwszy zezwolił na objęcie przez ewangelickiego kapłana wolnej parafii w Puńcowie. Na świecie żyje ponad 70 mln luteran. (PAP)

szf/ pz/ mag/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)