Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

"Lutosfery" - festiwal poświęcony Lutosławskiemu w stołecznym CSW

0
Podziel się:

Szlagiery pisane w czasie wojny pod pseudonimem, pieśni kurpiowskie z
rodzinnych okolic Witolda Lutosławskiego oraz utwory kompozytora w aranżacjach jazzowych
prezentowane są od wtorku w warszawskim CSW na Festiwalu "Lutosfery". Ma on ukazać nieznane oblicza
twórczości Lutosławskiego.

Szlagiery pisane w czasie wojny pod pseudonimem, pieśni kurpiowskie z rodzinnych okolic Witolda Lutosławskiego oraz utwory kompozytora w aranżacjach jazzowych prezentowane są od wtorku w warszawskim CSW na Festiwalu "Lutosfery". Ma on ukazać nieznane oblicza twórczości Lutosławskiego.

Imprezę zainauguruje we wtorek koncert kurpiowskich liryk miłosnych w wykonaniu a capella duetu Adam Strug i Tymoteusz Woźniak oraz utwory inspirowane "Bukolikami" i innymi krótkimi kompozycjami Lutosławskiego, które wykona trio Jacka Kochana.

W "Bukolikach" można odnaleźć inspiracje Lutosławskiego kurpiowską muzyką, z którą kompozytor zapoznał się zapewne w młodości. To właśnie w regionie łomżyńskim, zamieszkiwanym przez Kurpi, leży rodzinna posiadłość Lutosławskich, Drozdowo.

"Lutosfery" - jak zapowiadają organizatorzy - uzupełnią główny nurt obchodów 100. rocznicy urodzin kompozytora, w Centrum Sztuki Współczesnej zostaną zaprezentowane te elementy twórczości Lutosławskiego, których zazwyczaj nie prezentuje się w filharmonii. W ramach festiwalu wystąpią muzycy klasyczni i jazzowi oraz tancerze, odbędą się recitale, koncerty orkiestrowe, prezentacje choreograficzne oraz multimedialne widowisko dla dzieci.

W programie koncertów znalazły się także utwory innych polskich kompozytorów, m.in. obchodzącego w tym roku 80. urodziny Krzysztofa Pendereckiego i Henryka Mikołaja Góreckiego; ten zmarły przed trzema latami kompozytor także obchodziłby w tym roku swoje 80-lecie.

Podczas koncertów w CSW będzie można usłyszeć także m.in. wokalistkę Dorotę Miśkiewicz, orkiestrę AUKSO pod dyrekcją Marka Mosia, wiolonczelistów Marcina Zdunika, Dominika Płocińskiego i Magdalenę Bojanowicz, pianistów Uri Caine'a, Aleksandrę Świgut oraz Piotra Orzechowskiego z jego nowym kwartetem High Definition.

Miśkiewicz w towarzystwie AUKSO wykona piosenki pisane przez Lutosławskiego pod pseudonimem "Derwid". Podczas niemieckiej okupacji wykonywał je w warszawskich kawiarniach. W CSW zostaną zaprezentowane m.in. "Złote pantofelki", "Nie oczekuję dziś nikogo", "Plamy na słońcu", "Serce na wietrze", "Jeden przystanek dalej".

Miśkiewicz weźmie też udział w multimedialnym widowisku dla dzieci, podczas którego zaprezentuje utwory do wierszy Juliana Tuwima (w tym roku przypada 60. rocznica jego śmierci) z muzyką Lutosławskiego. Zagrają też zespół Kwadrofonik i VJ Jago.

AUKSO wystąpi też z Cainem i Płocińskim na koncercie, podczas którego zostanie zaprezentowana "Muzyka żałobna" Lutosławskiego i najnowszy utwór Caine'a - Koncert na fortepian, sopran i orkiestrę.

"Bukoliki" Lutosławskiego zostaną taże wykonane w aranżacji na kwartet Orzechowskiego.

Obok koncertów programie znalazły się także projekcje filmowe (m.in. dokumentu "Jeden dzień w PRL" Macieja Drygasa) oraz cykl rozmów o Lutosławskim. W spotkaniach pt. "Dialogi i interwencje" mają wziąć udział m.in. Ewa Pobłocka, Andrzej Wajda, Paweł Mykietyn, Andrzej Bauer, Paweł Szymański, Grzegorz Michalski, Andrzej Strumiłło, Stasys Eidrigevicius. Tytułowe "dialogi" będą dotyczyć wątków związanych z twórczością i życiem Lutosławskiego. Będą im towarzyszyć muzyczne "interwencje".

Festiwal "Lutosfery" to wspólne przedsięwzięcie Centrum Sztuki Współczesnej i fundacji f.o.r.t.e. Potrwa do 18 grudnia br.

Projekt wpisuje się w obchody Roku Lutosławskiego. W związku z 100. rocznicą urodzin kompozytora w kraju i zagranicą realizowanych jest 100 projektów promujących jego muzykę. (PAP)

mce/ ls/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)