Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Łyse: 43. konkurs na najpiękniejszą palmę kurpiowską

0
Podziel się:

Rekordowa ilość - około 250 palm - została w niedzielę zgłoszona do 43.
konkursu na najpiękniejszą, tradycyjną palmę kurpiowską, jaki odbywa się w Niedzielę Palmową w
Łysych (Mazowieckie). Najwyższa ma mniej więcej 8-9 metrów wysokości.

Rekordowa ilość - około 250 palm - została w niedzielę zgłoszona do 43. konkursu na najpiękniejszą, tradycyjną palmę kurpiowską, jaki odbywa się w Niedzielę Palmową w Łysych (Mazowieckie). Najwyższa ma mniej więcej 8-9 metrów wysokości.

Obchody Niedzieli Palmowej są jednym z najważniejszych elementów tradycji religijnej i kulturowej na Kurpiach. Konkurs na najpiękniejszą palmę ma wieloletnią tradycję. Pierwszy odbył się w 1969 roku. Co roku do Łysych przyjeżdżają na uroczystości Niedzieli Palmowej tłumy osób.

Zgodnie z tradycją, wszystkie konkursowe palmy niesiono podczas uroczystej procesji ze starego kościoła Św. Anny do nowego pod wezwaniem Chrystusa Króla w Łysych. Uroczystościom religijnym przewodniczył biskup łomżyński Janusz Stepnowski. Byli także m.in minister rolnictwa Marek Sawicki oraz eurodeputowany Jarosław Kalinowski, przedstawiciele samorządu województwa mazowieckiego.

Kurpiowskie palmy są uwite wokół drewnianej tyczki z elementów zielonych oraz bibułowych kwiatów. Na dużych palmach może być po kilka tysięcy takich kwiatów, które twórczynie przygotowują w Wielkim Poście. Od kilku lat widać, że twórcy przestali wykonywać bardzo wysokie palmy, bo niewygodnie je nieść w procesji.

Jeszcze nie wiadomo, ile spośród zgłoszonych do konkursu palm zostanie do niego zakwalifikowanych. Jak powiedziała PAP dyrektor Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce Maria Samsel, wiele palm jest przepięknie wykonanych zgodnie z tradycją, wiele z nich prezentuje także bardzo wysoki poziom artystyczny. Dominują palmy o wysokości 1-1,5 metra, bo takie są najwygodniejsze do niesienia w procesji.

Około 200 palm zgłosili do konkursu twórcy indywidualni. Maria Samsel, która pracuje w komisji konkursowej ocenia, że to rekord wielu ostatnich lat. Pozostałe ponad 40 palm to prace zbiorowe wykonane przez uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Jeszcze nie wiadomo, kto zgłosił do konkursu najwyższą palmę, gdyż prace są oznaczone jedynie numerami. Autorów jury pozna, gdy wybierze laureatów. Wiadomo jedynie, że jest to praca zbiorowa, wykonana przez uczniów ze szkoły ponadpodstawowej. Wyniki konkursu będą znane w niedzielę po południu.(PAP)

kow/ pad/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)