Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

MAC: spotkanie ws. Funduszu Kościelnego - w czwartek

0
Podziel się:

Kolejne spotkanie zespołów konkordatowych w sprawie zastąpienia Funduszu
Kościelnego dobrowolnym odpisem podatkowym odbędzie się w czwartek - dowiedziała się PAP w
Ministerstwie Administracji i Cyfryzacji. Potwierdził to również Episkopat.

*Kolejne spotkanie zespołów konkordatowych w sprawie zastąpienia Funduszu Kościelnego dobrowolnym odpisem podatkowym odbędzie się w czwartek - dowiedziała się PAP w Ministerstwie Administracji i Cyfryzacji. Potwierdził to również Episkopat. *

Spotkania zespołów konkordatowych: rządowego i kościelnego dotyczą rządowej propozycji zakładającej likwidację Funduszu Kościelnego i wprowadzenie w zamian możliwości odpisu 0,3 proc. podatku dochodowego na rzecz Kościołów i związków wyznaniowych. Odpis miałby być dobrowolny i byłby przekazywany z kwoty, którą podatnik odprowadza do urzędu skarbowego. Rozwiązanie to ma funkcjonować podobnie, jak dobrowolny odpis podatkowy na rzecz organizacji pożytku publicznego.

Konferencja Episkopatu Polski akceptuje propozycję rządu, ale nie zgadza się na wysokość proponowanego odpisu. W ocenie Episkopatu powinien wynosić on 0,8 - 1 proc. Strona kościelna podkreśla jednak, że ze względu na sytuację ekonomiczną kraju, jest gotowa zaakceptować rozwiązanie kompromisowe: odpis w wysokości 0,5 proc.

Z nieoficjalnych informacji PAP ze źródeł zbliżonych do rządu wynika, że strona rządowa rozważa zwiększenie wysokości odpisu tak, by możliwe było osiągnięcie kompromisu z Episkopatem, a propozycja w tej sprawie może zostać przedstawiona podczas czwartkowego spotkania.

Sekretarz Episkopatu bp Wojciech Polak kilkakrotnie podkreślał, że jeżeli strona rządowa podczas najbliższego spotkania nie zaproponuje zwiększenia kwoty odpisu, to dalsze spotkania zespołów nie mają sensu.

Biskupi argumentują, że 0,5 proc. to i tak byłaby najniższa wartość odpisu w Europie. Episkopat powołuje się na dane z krajów, które wprowadziły dobrowolny odpis podatkowy: na Węgrzech - 1 proc., we Włoszech - 0,8 proc., w Hiszpanii - 0,7 proc.

Strona kościelna uważa, że suma uzyskiwana z odpisu podatkowego w wysokości 0,3 proc. nie osiągnie kwoty otrzymywanej dotychczas z Funduszu Kościelnego (ponad 90 mln zł rocznie), a proces dochodzenia do tej kwoty trwać będzie kilka lat. Biskupi proponują jednocześnie wprowadzenia tzw. mechanizmu kotwicy finansowej - deklarują, że jeżeli kwota z odpisu przekroczy sumę obecnie przekazywaną z Funduszu na Kościół, to nadwyżka zostanie zwrócona państwu. Episkopat zaznacza, że chodzi o lata kryzysu gospodarczego.

We wcześniejszych rozmowach minister administracji i cyfryzacji Michał Boni zaproponował harmonogram okresu przejściowego po likwidacji Funduszu Kościelnego. Zakłada on, że państwo przez cztery lata będzie wyrównywało różnicę pomiędzy kwotą z odpisu podatkowego a wysokością obecnej dotacji.

Boni chciał także podpisania noty obustronnej. Zawarte byłoby w niej podsumowanie dotychczasowych ustaleń zespołów konkordatowych. W nocie miałaby się znaleźć "wola wyrażana przez obie strony przejścia z Funduszu Kościelnego na odpis podatkowy wskazywany przez obywateli".

Podczas grudniowego spotkania zespołów konkordatowych przekazano do obustronnej analizy projekt bilansu działalności Funduszu Kościelnego.

Również inne Kościoły i związki wyznaniowe domagają się zwiększenia wysokości odpisu podatkowego. Polski Autokefaliczny Kościół Prawosławny sprzeciwia się zastąpieniu Funduszu Kościelnego odpisem podatkowym.

Rozmowy zespołów konkordatowych: rządowego i kościelnego rozpoczęły się na początku kwietnia. Zespoły są zgodne w trzech sprawach. Jest porozumienie zakładające, że zostanie sporządzona umowa pomiędzy rządem a episkopatem, która będzie podstawą do rozwiązania kwestii finansowych i punktem wyjścia do przygotowania ustawy.

Zgodzono się też co do potrzeby transparentnego rozliczenia działalności Funduszu Kościelnego oraz w sprawie konieczności przedstawienia negatywnych skutków ustawy z 1950 roku o przejęciu przez państwo dóbr martwej ręki, poręczeniu proboszczom posiadania gospodarstw rolnych i utworzeniu Funduszu Kościelnego (który powstał jako rekompensata za bezprawne zagarnięcie przez państwo dóbr kościelnych na rzecz Skarbu Państwa).

Obecnie z Funduszu Kościelnego - którego likwidację zapowiedział w expose premier Donald Tusk - pokrywane są ubezpieczenia duchownych, którzy nie mają umów o pracę, m.in. misjonarzy i zakonników zakonów kontemplacyjnych. Fundusz finansuje działalność charytatywną, oświatowo-wychowawczą, remonty i konserwacje zabytków sakralnych oraz utrzymanie wydziałów teologicznych na wyższych uczelniach. Działa na rzecz wszystkich Kościołów i związków wyznaniowych. W planie budżetu na 2013 r. rząd zaplanował przekazanie na Fundusz Kościelny ponad 94,3 mln zł.

Paweł Rozwód, Stanisław Karnacewicz (PAP)

pro/ skz/ malk/ ura/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)