Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

MAC: sytuacja stabilna, nie ma zagrożenia powodziowego

0
Podziel się:

Według informacji z Wojewódzkich Centrów Zarządzania Kryzysowego we
wszystkich województwach odnotowuje się tendencję spadkową wody w rzekach; nie ma zagrożenia
powodziowego, sytuacja jest stabilna - podało w czwartek Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji.

Według informacji z Wojewódzkich Centrów Zarządzania Kryzysowego we wszystkich województwach odnotowuje się tendencję spadkową wody w rzekach; nie ma zagrożenia powodziowego, sytuacja jest stabilna - podało w czwartek Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji.

Jak podkreślił w czwartkowym komunikacie rzecznik MAC Artur Koziołek, zespoły zarządzania kryzysowego wojewodów na obszarach, na których ostatnio doszło do podtopień, pozostają w stanie gotowości.

"Miejskie i gminne ośrodki pomocy społecznej zbierają wnioski od osób poszkodowanych. W gminach trwa szacowanie strat. Dane na temat strat i liczby poszkodowanych osób przesyłane są do wojewodów. Trwają prace porządkowe i zabezpieczające. Straż pożarna w dalszym ciągu prowadzi akcję wypompowywania wody z zalanych posesji, piwnic, gospodarstw" - poinformował.

Powołując się na dane z Wojewódzkich Centrów Zarządzania Kryzysowego, rzecznik MAC podał, że we wszystkich województwach odnotowuje się tendencję spadkową wody w rzekach, a w ciągu ostatniej doby w kraju nie odnotowano intensywnych opadów deszczu.

"Nie ma zagrożenia powodziowego. Nie ma też zagrożenia związanego z kolejnymi podtopieniami, przelaniem wałów lub ich przesiąknięciami. Sytuacja na rzekach i potokach jest stabilna. Zbiorniki retencyjne dysponują rezerwami i są przygotowane na ewentualne dalsze przejęcie wód opadowych. Nie przewiduje się zrzutów ze zbiorników, powodujących znaczny wzrost stanów wód w rzekach" - podkreślił Koziołek.

Według MAC w środę Straż Pożarna interweniowała w 1948 przypadkach, związanych z usuwaniem skutków podtopień, intensywnych opadów deszczu, silnych wiatrów oraz miejscowych przyborów wód. Najwięcej interwencji zanotowano w województwach: śląskim - 664, małopolskim - 570, dolnośląskim - 184, łódzkim - 119 i mazowieckim - 108.

Według danych Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej z godziny 7, w kraju obowiązuje 5 ostrzeżeń hydrologicznych 3. Stopnia, dotyczących możliwości wystąpienia wzrostu poziomu wody do stanów alarmowych i ich przekroczenia w województwach: dolnośląskim (górna Odra), lubuskim (środkowa Odra), opolskim (odcinek Odry od Brzegu do Oławy), śląskim (środkowy i dolny odcinek Liswarty) i łódzkim (Warta).

Jak informuje IMGW obowiązują również 3 ostrzeżenia hydrologiczne 2. stopnia dotyczące możliwości wystąpienia wzrostu poziomu wody do dolnej części strefy stanów wysokich - lokalnie powyżej stanów ostrzegawczych w województwach: kujawsko-pomorskim (Wisła od Torunia do Głogowa), pomorskim (ujście Wisły) i małopolskim (górna Wisła). (PAP)

wkt/ bno/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)