Notowania

kampania
26.02.2010 17:35

Macierewicz: toczy się kampania przeciwko komisji weryfikacyjnej WSI

Antoni Macierewicz (PiS) uważa, że obecnie toczy się "kampania propagandowa" mająca zdyskredytować działalność komisji weryfikacyjnej WSI, którą kierował. Według niego to wynik "walki wewnętrznej" w PO.

Podziel się
Dodaj komentarz

*Antoni Macierewicz (PiS) uważa, że obecnie toczy się "kampania propagandowa" mająca zdyskredytować działalność komisji weryfikacyjnej WSI, którą kierował. Według niego to wynik "walki wewnętrznej" w PO. *

Macierewicz na piątkowej konferencji prasowej w Sejmie ocenił, że trwa medialna "kampania propagandowa prowadzona przez polityków oraz b. funkcjonariuszy WSI", która - jego zdaniem - ma na celu szkalowanie komisji weryfikacyjnej Wojskowych Służb Informacyjnych.

Nie sprezyzował, jakie konkretnie doniesienia medialne ma na myśli. "W ciągu ostatnich dni takich artykułów i wystąpień było wiele. Nie chciałbym żadnego uprzywilejować ani o żadnym zapomnieć" - zaznaczył.

W ocenie Macierewicza "obecna kampania prowadzona w obronie WSI jest ściśle związana ze strachem pogrobowców tej organizacji, że - podobnie jak w przypadku funkcjonariuszy SB - zostaną im zabrane niesłusznie nabyte przywileje emerytalne".

Jego zdaniem, nieprawdziwe informacje pojawiające się na temat komisji weryfikacyjnej są spowodowane "rodzajem walki wewnętrznej w PO".

Macierewicz przypomniał akcję o kryptonimie "Szpak", którą WSI prowadziły wobec obecnego szefa MSZ Radosława Sikorskiego. Teczka z materiałami zgromadzonymi w czasie akcji "Szpak" została odtajniona i upubliczniona przez Sikorskiego.

"Nie jest prawdziwe oświadczenie pana Bronisława Komorowskiego (który z Sikorskim walczy o poparcie PO w wyborach prezydenckich - PAP), że inwigilacja Radosława Sikorskiego miała miejsce wtedy, gdy on nie pełnił funkcji wiceministra obrony narodowej odpowiedzialnego za WSI" - podkreślił Macierewicz.

"Jest dokładnie odwrotnie. Data rozpoczęcia postępowania WSI mająca na celu inwigilację Sikorskiego to 2 października 1992 roku. Ta procedura trwała przez następne dwa lata. Przez większość tego czasu pan Bronisław Komorowski był wiceministrem ON odpowiedzialnym za WSI" - dodał.

Zdaniem Macierewicza, WSI prowadziły "intensywne i brutalne" rozpracowanie Sikorskiego, ponieważ ten miał wiązać się z nieodpowiednimi z punktu widzenia służby ugrupowaniami. "Było to rozpracowanie, w którym używano wszelkich narzędzi operacyjnych z podsłuchem czy podglądem operacyjnym włącznie. Były to działania kierowane wobec samego Sikorskiego, jego narzeczonej, jego rodziców, bliskich i współpracowników" - mówił Macierewicz.

Polityk PiS stwierdził też, że sprawę prowadził "zaufany funkcjonariusz Bronisława Komorowskiego" - Lucjan Jaworski.

Według Macierewicza, nieprawdą jest, że większość spraw skierowanych przez komisję weryfikacyjną do prokuratury została umorzona. Zapewnił też, że podczas prac komisji weryfikacyjnej ustawa o likwidacji WSI była "pedantycznie" przestrzegana. "Próba sugerowania, że podczas jej prac zbierano jakieś haki, nieprawdziwe, fałszywe lub nielegalnie zdobywane zarzuty, że prowadzono jakieś indywidualne zarzuty, jest absolutnie fałszywa" - powiedział.

Rzecznik klubu PO Andrzej Halicki nie chciał skomentować słów Macierewicza dotyczących Platformy. "Bzdura. Mogę komentować jedynie rzeczy poważne" - skwitował. (PAP)

tgo/ par/ la/ gma/

Tagi: kampania, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz