Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

MAEA: Odroczenie do 8 lutego rozmów nuklearnych z Iranem

0
Podziel się:

Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej (MAEA) poinformowała we
wtorek, że planowane na następny tydzień rozmowy z Iranem na temat jego programu nuklearnego
przesunięto na 8 lutego. Zdaniem oenzetowskiej agencji spotkanie przełożono na prośbę Teheranu.

Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej (MAEA) poinformowała we wtorek, że planowane na następny tydzień rozmowy z Iranem na temat jego programu nuklearnego przesunięto na 8 lutego. Zdaniem oenzetowskiej agencji spotkanie przełożono na prośbę Teheranu.

Przedstawiciele MAEA nie podali, dlaczego władze Iranu prosiły o przesunięcie terminu rozmów. Pierwotnie negocjacje były zaplanowane na 21 stycznia, dzień po tym, gdy wejdzie w życie tymczasowe porozumienie atomowe zawarte między Iranem a światowymi mocarstwami. Zgodnie z ustaleniami Teheranu i grupy 5+1 (stali członkowie Rady Bezpieczeństwa ONZ: Chiny, Francja, Rosja, USA, Wielka Brytania plus Niemcy) MAEA ma zająć się monitoringiem i weryfikacją irańskiej aktywności nuklearnej. Grupa inspektorów ma wyjechać do Iranu już w najbliższą sobotę, aby "wprowadzić w życie pierwszy krok (porozumienia)" - podkreśliła MAEA w oświadczeniu.

Tymczasem negocjacje na linii Iran-MAEA toczą się niezależnie od tych prowadzonych z przedstawicielami grupy 5+1. W listopadzie oenzetowska agencja i władze w Teheranie osiągnęły porozumienie, na mocy którego Irańczycy w ciągu trzech miesięcy muszą podjąć szereg czynności, m.in. dopuścić kontrolerów do instalacji nuklearnych i udostępnić im informacje na temat programu. MAEA wielokrotnie podkreślała, że chce wyjaśnić wszystkie wątpliwości Zachodu, który obawia się, że Iran zamierza wykorzystać swój program atomowy do budowy broni masowej zagłady.

24 listopada 2013 roku grupa 5+1 i Iran zawarły w Genewie wstępne porozumienie, które zakłada ograniczenie przez Irańczyków ich programu nuklearnego w zamian za czasowe zniesienie części międzynarodowych sankcji gospodarczych. W niedzielę uzgodniono, że ustalenia wejdą w życie 20 stycznia.

Iran zobowiązał się m.in. wstrzymać wzbogacanie uranu powyżej 5 proc. i zneutralizować posiadane zapasy uranu wzbogaconego do 20 proc. Teheran zapowiedział również, że nie będzie instalował dodatkowych wirówek do wzbogacania uranu jakiegokolwiek typu, a także nie uruchomi reaktora atomowego w Araku i zapewni MAEA dostęp do zakładów produkujących wirówki i do kopalni uranu.

W zamian za to zniesione zostanie embargo na sprzedaż irańskiej ropy; Iran jednak nie będzie mógł zwiększyć produkcji surowca. Ponadto otrzyma licencje na naprawy i przeglądy techniczne swej cywilnej floty powietrznej. Częściowo zostaną zniesione sankcje dotyczące obrotu złotem, innymi metalami szlachetnymi i samochodami z Iranem.

Jednak jest to porozumienie tymczasowe, które ma obowiązywać przez sześć miesięcy. (PAP)

lm/ mc/

15484995 arch.

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)