Notowania

mafia paliwowa
23.08.2009 07:40

Mafia paliwowa. Prokuratura wznawia śledztwo

W maju prokuratura umorzyła śledztwo wobec 18 podejrzanych.

Podziel się
Dodaj komentarz
(D.L./CC/Flickr)

Rzeczniczka prasowa Prokuratury Krajowej prok. Katarzyna Szeska poinformowała o wznowieniu, umorzonego w maju przez prokuraturę w Ostrowie Wielkopolskim, postępowania w sprawie naruszeń prawa w związku z obrotem paliwami, dotyczącego tzw. mafii paliwowej.

_ - Prokurator krajowy Edward Zalewski wydał postanowienie o podjęciu postępowania wobec wszystkich podejrzanych w sprawie, gdyż jego wcześniejsze umorzenie było oczywiście bezzasadne _ - powiedziała Szeska.

15 maja Prokuratura Okręgowa w Ostrowie Wielkopolskim umorzyła śledztwo wobec 18 osób podejrzanych o udział w zorganizowanej grupie przestępczej, której zarzucono nielegalny obrót paliwami płynnymi, uszczuplenia celne i pranie brudnych pieniędzy, w latach 2002-2005.

Jak podał sobotni _ Dziennik _, od śledztwa zostali najpierw odsunięci prokuratorzy, którzy je prowadzili. Przydzielono je prokuratorowi _ specjalizującemu się w sprawach wypadków drogowych i drobnych przestępstw kryminalnych _, który umorzył sprawę.

Szeska poinformowała, iż wznowione śledztwo zostało przekazane do Prokuratury Apelacyjnej w Poznaniu. Dodała, że w prokuraturze zostało też wszczęte postępowanie wyjaśniające dotyczące decyzji o umorzeniu. Jak zaznaczyła, na razie jest ono prowadzone w sprawie.

Rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Ostrowie Wielkopolskim Janusz Walczak powiedział, że decyzja Prokuratury Krajowej o kontynuowaniu wcześniej umorzonego śledztwa daje możliwości zebrania dodatkowych dowodów, które mogą pozwolić na _ inne zakończenie tej sprawy _.

Walczak poinformował też, że obecnie na terenie kraju prowadzonych jest kilkadziesiąt postępowań w oparciu o materiały wyłączone z umorzonego w maju śledztwa. -_ Dotyczą one oszustw związanych ze sprzedażą oleju opałowego sprowadzonego z Łotwy. Tylko w zasięgu działania ostrowskiej prokuratury jest blisko 10 takich spraw _ - dodał Walczak.

Przypomniał, że podstawą umorzenia śledztwa dotyczącego afery paliwowej był _ brak znamion przestępstwa _. _ Wcześniej (w maju - PAP) wydawało się, że możliwości dowodowe po pięciu latach śledztwa zostały już wyczerpane. Stąd decyzja o umorzeniu _ - podkreślił rzecznik.

Prokuratura zarzuca członkom grupy wprowadzenie na polski obszar celny oleju opałowego importowanego z Łotwy, bez uiszczenia należności celnej w wysokości 90 mln zł. _ Istotne znaczenie dla ustalenia uszczupleń celnych miało stanowisko Urzędu Kontroli Skarbowej w Poznaniu oraz decyzje Urzędu Celnego w Elblągu i Izby Celnej w Olsztynie, uchylone później przez Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie i utrzymane w mocy przez Naczelny Sąd Administracyjny w Warszawie _ - wyjaśniał w maju Walczak.

Według niego, powyższe oceny sądów administracyjnych doprowadziły do uznania, iż przy imporcie oleju opałowego nie doszło do zaistnienia przestępstw celno-skarbowych, a w konsekwencji do prania brudnych pieniędzy. _ W tej sytuacji śledztwo zostało umorzone _ - powiedział Walczak.

* [ Wiadomości z kraju i ze świata na Twojej stronie internetowej ]( http://www.money.pl/webmaster/do_pobrania/artykuly/ )
* [ Śląska mafia paliwowa - kolejne zatrzymania ]( http://www.google.pl/url?sa=t&source=web&ct=res&cd=10&url=http%3A%2F%2Fwww.money.pl%2Farchiwum%2Fwiadomosci_agencyjne%2Fiar%2Fartykul%2Fslaska%3Bmafia%3Bpaliwowa%3B-%3Bkolejne%3Bzatrzymania%2C112%2C0%2C229488.html&ei=EecrScTzA4zO0AXeuuiYBA&usg=AFQjCNG0nSQfw3vA0oSnQA11hdm4PdG0BA&sig2=9CfKfCIyLsvka-YCY03HwQ )
Tagi: mafia paliwowa, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz