Notowania

wiadomości
03.12.2011 12:18

Małopolski NFZ rozdzielił pieniądze na 2012 r.

5 mld 116 mln zł wynosi budżet małopolskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia na 2012 r. To 430 mln zł więcej niż budżet, jaki otrzymał MOW NFZ do dyspozycji na początku tego roku. Ponad połowa tej kwoty zostanie przeznaczona na leczenie szpitalne.

Podziel się
Dodaj komentarz

5 mld 116 mln zł wynosi budżet małopolskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia na 2012 r. To 430 mln zł więcej niż budżet, jaki otrzymał MOW NFZ do dyspozycji na początku tego roku. Ponad połowa tej kwoty zostanie przeznaczona na leczenie szpitalne.

Jednak wzrost nakładów powinien być najbardziej odczuwalny dla pacjentów, którzy czekają na poradę specjalisty.

W małopolskim oddziale NFZ zakończyły się negocjacje z placówkami medycznymi - aneksy do umów na przyszły rok podpisało ok. 1,6 tys. podmiotów. Siedmiu placówkom, które nie wywiązywały się z kontraktów, NFZ umowy wypowiedział, a z kilkunastoma rozwiązał je za porozumieniem stron.

"430 mln zł więcej w budżecie to znaczący wzrost i oddech po dwóch latach kłopotów finansowych" - uważa dyrektor małopolskiego oddziału NFZ Barbara Bulanowska. "Nie oznacza to, że wszystkie aspiracje świadczeniodawców zostaną zaspokojone. Uważam jednak, że wszyscy dostali godne kontrakty i nie powinni generować strat finansowych. Większe nakłady na pewno przełożą się na lepszą dostępność do świadczeń" - dodała Bulanowska.

Z dodatkowych 430 mln zł 227,7 mln zł zostało przeznaczone na lecznictwo szpitalne, 92,7 mln zł na ambulatoryjną opiekę specjalistyczną, nieco ponad 49 mln zł na zapłatę za tzw. nadwykonania z 2011 r., 22 mln zł na programy lekowe, po 20 mln zł na opiekę psychiatryczną i leczenie uzależnień, rehabilitację oraz świadczenia zdrowotne kontraktowane odrębnie (takie jak dializoterapia, tlenoterapia czy żywienie poza- i dojelitowe, a także np. pozytronowa emisyjna tomografia).

O 12 mln zł wzrosną wydatki na podstawową opiekę zdrowotną, o 10 mln zł na zaopatrzenie w sprzęt medyczny i o 9 mln zł na stomatologię. Założono, że o 49,7 mln zł spadną wydatki na refundację leków.

Jak podkreśliła dyrektor Bulanowska dodatkowa kwota, którą otrzymał małopolski NFZ, nie była dzielona między placówki medyczne po równo. "Postanowiliśmy zakontraktować więcej tych świadczeń, które są najbardziej potrzebne mieszkańcom" - mówiła.

227,7 mln zł więcej niż w styczniu tego roku zostanie przeznaczone na lecznictwo szpitalne, z czego ok. 40 mln zł na podniesienie wyceny świadczeń (wzrośnie ona o 1 zł za punkt rozliczeniowy), a pozostała kwota na zakup większej liczby świadczeń m.in. w pediatrii ogólnej i specjalistycznej, ginekologii, leczeniu ostrych zespołów wieńcowych, udarów, w kardiologii, toksykologii, chirurgii naczyń i chemioterapii.

Mocniej niż do tej pory dofinansowane mają być programy terapeutyczne z użyciem drogich leków. Na ten cel w Małopolsce przeznaczone będzie w przyszłym roku 22,2 mln zł więcej. "Finansowane będą nowe programy, m.in. leczenia łuszczycowego zapalenia stawów, leczenia raka płuc czy jelita grubego, nowe leki zostaną włączone w terapii raka nerki. W przypadku stwardnienia rozsianego (sclerosis multipleks) możliwość korzystania z programu lekowego zostanie wydłużona z trzech do pięciu lat" - powiedziała PAP dyrektor małopolskiego oddziału NFZ Barbara Bulanowska.

O kilkadziesiąt procent mają wzrosnąć środki na oddziały intensywnej opieki medycznej. "Wynika to z faktu, że wiele oddziałów intensywnej opieki medycznej zostało zmodernizowanych i zamiast czterech jest sześć lub osiem stanowisk. Ponadto już od pierwszej doby pobytu pacjenta na OIOM-ie szpital dostaje wyższą stawkę za jego leczenie" - mówiła Bulanowska.

Dla pacjentów bardzo istotny jest wzrost o blisko 93 mln zł nakładów na ambulatoryjną opiekę specjalistyczną (o 26 proc.) "Chcemy poprawić dostępność do poradni specjalistycznych, szczególnie do świadczeń z okulistyki, kardiologii i chirurgii urazowo - ortopedycznej. Zależy nam też, aby w opiece ambulatoryjnej wykonywanych było więcej badań diagnostycznych i drobnych zabiegów, tak by nie obciążały one szpitali" - dodała dyrektor małopolskiego NFZ.

Dodatkowych 20 mln zł na rehabilitację ma sprawić, że pacjenci, zwłaszcza z urazami neurologicznymi, nie będą miesiącami czekać na rozpoczęcie rehabilitacji, a 10 mln zł więcej na sprzęt ortopedyczny powinno skrócić czas oczekiwania na jego otrzymanie.

Dodatkowe konkursy uzupełniające małopolski NFZ chce ogłosić w tych obszarach, gdzie dostępność do świadczeń nie jest wystarczająca - m.in. na świadczenia z zakresu psychiatrii - w ośrodkach dziennych oraz ambulatoryjnych.(PAP)

wos/ je/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz