Notowania

wiadomości
28.03.2011 12:49

Małopolskie: Będzie weryfikacja rejestru zabytków w Zakopanem

Władze Zakopanego zweryfikują wszystkie obiekty objęte gminnym rejestrem ewidencji zabytków, w której figuruje ponad 3 tys. obiektów. Zdaniem burmistrza tak duża liczba zabytków utrudnia życie mieszkańcom.

Podziel się
Dodaj komentarz

Władze Zakopanego zweryfikują wszystkie obiekty objęte gminnym rejestrem ewidencji zabytków, w której figuruje ponad 3 tys. obiektów. Zdaniem burmistrza tak duża liczba zabytków utrudnia życie mieszkańcom.

"Nie chciałbym zdewaluować pojęcia zabytku. To, co ma nim być ma mieć ewidentnie formy zabytkowe oraz różne detale, które mogą stanowić dobro kultury" - powiedział Burmistrz Zakopanego, Janusz Majcher.

Z 3200 budynków objętych gminnym rejestrem zabytków po wstępnej weryfikacji wykreślono 1400 obiektów. Do tego rejestru był wpisane m.in. rozwalające się szopy, wiaty kryte blachą, blaszaki oraz budynki z pustaków, które zdaniem Majchra nie powinny podlegać żadnej ewidencji, a niektóre z nich nadają się do wyburzenia.

"Ja rozumiem, że dbamy o drewniana architekturę o cechach zabytkowych, ale wpisywanie tam wszystkiego to wielkie nieporozumienie. Nie chciałbym wylewać przysłowiowego dziecka z, bo musimy dbać o zabytki zakopiańskie, ale bez przesady" - powiedział Majcher.

Istniejąca ewidencja zabytków Zakopanego wykonana w latach 70-tych i zweryfikowana w ostatnich latach przez Tatrzańskie Towarzystwo Opieki nad Zabytkami (TTOnZ), została w całości przeniesiona na miejscowe plany zagospodarowania. Zdaniem Majchra to był błąd, który teraz należy naprawić. Burmistrz Zakopanego zamierza powołać komisję, która zweryfikuje zapisy w planach zagospodarowania miejskiego.

Zdaniem prezesa TTOnZ, Reginy Mrowcy - Kenar, zadaniem Towarzystwa było jedynie zweryfikowanie, czy budynki kiedyś wpisane do gminnej ewidencji zabytków nadal istnieją oraz zaproponowanie wpisania nowych obiektów.

"Zweryfikowane przez Towarzystwo karty zabytków nie powinny być przez planistów traktowane jako ewidencja zabytków, a wyborem najwartościowszych zabytków z przeprowadzonej przez nas ewidencji, powinien zająć się miejski konserwator zabytków" - dodała Mrowca - Kenar.

Gminna ewidencja zabytków miała chronić Zakopane przed dewastacją starych góralskich domów. Okazało się jednak, że teraz mieszkańcy, których domy objęte są gminną ewidencją zabytków mają problem np. z przeprowadzeniem remontów, wymianą dachu lub okien, ponieważ wszystkie te prace muszą być konsultować z miejskim konserwatorem zabytków. Wielu mieszkańców Zakopanego o wpisaniu ich domów do ewidencji w ogóle nie wiedziało. Na liście znalazły się nawet domy dwudziestoletnie.

W Zakopanem znajduje się wiele zabytków architektury drewnianej. Wśród nich należy wymienić wille w stylu witkiewiczowskim: Koliba, Pod Jedlami, Oksza, Rialto, Witkiewiczówka, a także obiekty sakralne: Stary Kościółek, Kaplica na Jaszczurówce, kościół na Harendzie. Do najważniejszych obiektów architektonicznych Zakopanego należy także zaliczyć stare XIX-wieczne góralskie chałupy, które mieszczą się m.in. na zakopiańskiej "starówce", czyli przy ulicy Kościeliskiej.(PAP)

szb/ abe/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz