Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Małopolskie: Pierwszy raz wręczono nagrodę im. Danuty Siedzikówny "Inki"

0
Podziel się:

Nauczyciel z Olkusza Michał Masłowski zwyciężył w pierwszej edycji nagrody
im. Danuty Siedzikówny "Inki". Wyróżnienie odebrał w czwartek w Krakowie na koncercie galowym "W
hołdzie Żołnierzom Wyklętym".

Nauczyciel z Olkusza Michał Masłowski zwyciężył w pierwszej edycji nagrody im. Danuty Siedzikówny "Inki". Wyróżnienie odebrał w czwartek w Krakowie na koncercie galowym "W hołdzie Żołnierzom Wyklętym".

Nagrodę ustanowił Zarząd Fundacji Armii Krajowej w Londynie. "Przyznajemy ją osobom, które w sposób szczególny, wykraczający poza podstawowe obowiązki zawodowe, przyczyniły się w Małopolsce do przywracania pamięci o uczestnikach drugiej konspiracji niepodległościowej" - poinformował Robert Zapart, pełnomocnik Zarządu Fundacji Armii Krajowej w Londynie.

Jak podkreślił, patronką wyróżnienia jest osoba, która oddała swoje niespełna 18-letnie życie za wolną i niezawisłą Polskę w okresie władzy komunistycznej. Wcześniej nie dała się złamać w śledztwie, nie prosiła o łaskę. Swoją służbę dla ojczyzny rozpoczęła jako sanitariuszka w oddziałach Armii Krajowej, a zakończyła w więzieniu po wyroku z okrzykiem na ustach "Niech żyje Polska". "Bezkompromisowa postawa +Inki+ wobec zła stanowi wzorzec zachowań dla kolejnych pokoleń młodych Polaków" - zauważył pełnomocnik.

W roku 2014 oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie rekomendował do nagrody im. Danuty Siedzikówny "Inki" nauczycieli małopolskich szkół, którzy na przestrzeni ostatnich lat poświęcali swój czas i energię w stopniu ponadwymiarowym, organizując różnego typu przedsięwzięcia edukacyjne przybliżające młodzieży losy żołnierzy wyklętych. Oprócz Michała Masłowskiego do nagrody została nominowana: Maryla Pasińska - nauczycielka Zespołu Szkół nr 1 w Gorlicach i Adam Błaszczyk - nauczyciel Gimnazjum w Waksmundzie.

Podczas uroczystego wieczoru w czwartek w Filharmonii Krakowskiej wystąpiły: orkiestra Passionart oraz chóry: Uniwersytetu Jagiellońskiego, Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II, Uniwersytetu Ekonomicznego, Uniwersytetu Rolniczego oraz chór męski krakowskiego środowiska akademickiego - Agricola. Artyści odtworzyli m.in. muzykę Bartosza Chajdeckiego do serialu "Czas honoru". Muzykom przewodził dyrygent Piotr Sułkowski.

Michał Masłowski pracuje w IV LO w Olkuszu. Od 2011 roku współorganizował wydarzenia związane z Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Z jego inicjatywy młodzież z powiatu olkuskiego uczestniczyła w licznych zajęciach pozalekcyjnych - m.in. w prelekcjach filmów poświęconych żołnierzom wyklętym.

Rok temu zorganizował dwie edycje edukacyjnej gry miejskiej "Śladami Historii". Pierwsza odbyła się w Olkuszu, a druga w Wolbromiu. W tym roku realizuje trzecią edycję gry miejskiej - 28 lutego dla gimnazjalistów oraz 1 marca dla wszystkich zainteresowanych. Tym razem jej tematem jest referendum ludowe z 1946. Gra odbędzie się na terenie Olkusza. Uczestnicy będą musieli odwiedzić miejsca związane z historią i realizować zadania, które przybliżą im 1946 r.

Danuta Siedzikówna "Inka" urodziła się 3 września 1928 r. w Guszczewinie na skraju Puszczy Białowieskiej. W 1943 r. 15-letnia Danuta złożyła przysięgę AK i odbyła szkolenie sanitarne. W czerwcu 1945 r. została aresztowana przez grupę NKWD-UB za współpracę z antykomunistycznym podziemiem. Z konwoju uwolnił ją patrol wileńskiej AK Stanisława Wołoncieja "Konusa", podkomendnego mjr. "Łupaszki" i "Inka" znów działała jako sanitariuszka i łączniczka uczestnicząc w akcjach przeciwko NKWD i UB.

W czerwcu 1946 r. została wysłana do Gdańska po zaopatrzenie medyczne. 20 lipca 1946 r. została aresztowana przez funkcjonariuszy UB i osadzona w więzieniu w Gdańsku. Po ciężkim śledztwie 3 sierpnia 1946 r. skazana została na karę śmierci przez Wojskowy Sąd Rejonowy w Gdańsku. Wyrok wykonano 28 sierpnia 1946 r. w gdańskim więzieniu przy ul. Kurkowej 12. (PAP)

bko/abe/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)