Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Małopolskie: PO wygrała wybory do sejmiku; prawdopodobna koalicja z PSL

0
Podziel się:

PO zdobywając 33,82 proc. głosów wygrała wybory do Sejmiku Województwa
Małopolskiego. Będzie miała tam 17 radnych, co nie daje jej większości w sejmiku liczącym 39
radnych. Najbardziej prawdopodobne jest stworzenie koalicji z PSL.

PO zdobywając 33,82 proc. głosów wygrała wybory do Sejmiku Województwa Małopolskiego. Będzie miała tam 17 radnych, co nie daje jej większości w sejmiku liczącym 39 radnych. Najbardziej prawdopodobne jest stworzenie koalicji z PSL.

PO ogłosiła już, że jej kandydatem na nowego marszałka będzie 43-letni Marek Sowa, dotychczasowy członek zarządu województwa małopolskiego.

Platforma w liczącym 39 radnych sejmiku ma 17 mandatów, PiS przypadło 16 mandatów, PSL uzyskał 4 a SLD - 2 mandaty. W regionie najprawdopodobniej rządzić będzie sprawdzona w trakcie ostatniej kadencji koalicja PO-PSL, uszczuplona o lokalną Wspólnotę Małopolską Marka Nawary, która nie weszła do sejmiku.

Wśród radnych nowej kadencji znaleźli się m.in. b., prezydent Krakowa Józef Lassota (PO), snowboardzistka Jagna Marczułajtis-Walczak (PO), radna poprzedniej kadencji, bratanica kard. Stanisława Dziwisza Barbara Dziwisz (PO), twórca Forum Ekonomicznego w Krynicy Zygmunt Berdychowski (PO), b. eurodeputowany LPR Bogdan Pęk (PiS), b. minister rolnictwa Jacek Soska (PSL), b. senator Bogusław Mąsior (SLD).

W porównaniu z wyborami sprzed czterech lat Platformie udało się zamienić miejscami z PiS. Wtedy to partia Jarosława Kaczyńskiego triumfowała, zdobywając blisko 34,5 proc. głosów, a PO była druga z prawie 30,8 proc. poparciem. PSL poprawiło swoje notowania o prawie 2 proc. a poparcie dla SLD jest zbliżone do uzyskanego przed czterema laty.

Politolog dr Jarosław Flis uważa, że wynik wyborów do sejmiku województwa małopolskiego jest wielkim sukcesem Platformy Obywatelskiej. "To jest ewidentny sukces PO, który odbiera szanse PiS na rządzenie. Ta partia nie będzie w stanie zagrozić Platformie" - ocenił Flis w rozmowie z PAP.

Jak zaznaczył, przy dobrym wyniku PSL, obie partie będą mogły spokojnie kontynuować koalicję z poprzedniej kadencji. "Widać, że wynik PO jest tu wyraźnie lepszy niż średnie dla kraju, a do tego doprowadził do odebrania PiS matecznika" - stwierdził politolog.

W poprzednim sejmiku PiS zdobyło 34,44 proc. głosów i 16 mandatów, PO - 30,78 proc. - 13 mandatów, PSL - 8,32 proc. - 4 mandaty - LPR - 6,18 proc. - 4 mandaty, Lewica i Demokraci - 9,79 proc. - 2 mandaty. Początkowo koalicję rządzącą utworzyły PiS, PSL i LPR, ale po krótkim czasie doszło do rozłamu w łonie PiS, w wyniku którego z klubu odeszły osoby związane z Markiem Nawarą. Powstała nowa koalicja PO, PSL i Wspólnota Małopolska, a Nawara został marszałkiem województwa.

W wyborach do Sejmu w 2007 roku rozkład głosów w województwie małopolskim był następujący: PiS - blisko 43 proc., PO - 36,2 proc., PSL - 8,7 proc., SLD - 8,5 proc. (PAP)

rgr/ mok/

wybory
wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)