Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Małopolskie: Powstał zakład przetwarzania urządzeń chłodniczych

0
Podziel się:

40 tys. ton zużytego sprzętu chłodniczego rocznie może przetwarzać zakład
oddany we wtorek do użytku w Bolęcinie k. Trzebini (woj. małopolskie). Inwestycja o wartości 25 mln
zł uzyskała unijne dofinansowanie w ramach programu Infrastruktura i Środowisko.

40 tys. ton zużytego sprzętu chłodniczego rocznie może przetwarzać zakład oddany we wtorek do użytku w Bolęcinie k. Trzebini (woj. małopolskie). Inwestycja o wartości 25 mln zł uzyskała unijne dofinansowanie w ramach programu Infrastruktura i Środowisko.

Jak zaznaczył Aleksander Traple, prezes Grupy Biosystem, która zrealizowała inwestycję, jest to najnowocześniejszy w Polsce zakład przetwarzania urządzeń chłodniczych.

Jego trzon stanowi w pełni zautomatyzowana, spełniająca najsurowsze normy ochrony środowiska linia, która całkowicie wychwytuje szkodliwe dla warstwy ozonowej substancje zawarte w lodówkach: freony, cyklopentany i izobutany.

Na linii przetwarzany może być także inny sprzęt elektryczny: małe urządzenia AGD (suszarki do włosów, tostery, czajniki elektryczne), sprzęt grający, komputery, z wyłączeniem telewizorów, monitorów oraz świetlówek.

Zakład Grupy Biosystem został zbudowany od podstaw i składa się z budynku biurowego, budynku socjalnego, hali produkcyjnej, wiaty magazynowej oraz placów składowych.

"Nasz zakład może stać się wzorem do naśladowania dla polskiej branży przetwarzania elektroodpadów. Spełnia najbardziej restrykcyjne w Europie wymagania niemieckie i znacznie przewyższa rygory obowiązujące w Unii Europejskiej" - zaznaczył prezes.

Krakowska Grupa Biosystem SA zajmuje się przetwarzaniem i odzyskiem odpadów. Należą do niej dwie spółki: Biosystem Elektrorecykling SA, działający w obszarze "elektroodpadów" oraz ZGK Biosystem, aktywny w sferze odpadów opakowaniowych.

Biosystem Elektrorecykling zajmuje drugie miejsce w kraju pod względem tonażu utylizowanego sprzętu. Udział firmy w rynku szacowany jest na 24 proc. a głównymi klientami są: Amica, LG, Fagor Mastercook, Daewoo Electronics, Orange, T-Mobile czy Polsat Cyfrowy. Firma współpracuje także z sieciami handlowymi: Auchan, Kaufland, Tesco czy Rossman, które prowadzą zbiórkę zużytego sprzętu. (PAP)

rgr/ je/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)