Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Małopolskie: Powstanie centrum badawczo-rozwojowe firmy Synthos

0
Podziel się

Firma chemiczna Synthos SA zbuduje kosztem 106 mln zł centrum
badawczo-rozwojowe w Oświęcimiu (woj. małopolskie). W poniedziałek podpisana została umowa na
dofinansowanie przedsięwzięcia ze środków unijnych, które wyniesie ponad 43 mln zł.

bCYxDRtx

Firma chemiczna Synthos SA zbuduje kosztem 106 mln zł centrum badawczo-rozwojowe w Oświęcimiu (woj. małopolskie). W poniedziałek podpisana została umowa na dofinansowanie przedsięwzięcia ze środków unijnych, które wyniesie ponad 43 mln zł.

Zgodnie z podpisaną umową, notowany na giełdzie Synthos, który jest jednym z największych producentów surowców chemicznych w Polsce, we wrześniu przyszłego roku uruchomi nowe centrum badawczo-rozwojowe zajmujące się opracowaniem i wdrożeniem do produkcji nowych, innowacyjnych produktów, w tym przede wszystkim nowych rodzajów kauczuków syntetycznych, wykorzystywanych w m.in. przemyśle oponiarskim. W ramach inwestycji powstanie 21 nowych miejsc pracy.

"To jest projekt z rodzaju tych, jakie chcemy współfinansować ze środków unijnych w przyszłości. Nowy unijny budżet w naszym kraju to będzie budżet przedsiębiorczości i innowacyjności" - zaznaczyła minister rozwoju regionalnego Elżbieta Bieńkowska.

bCYxDRtz

Wiceminister Ilona Antoniszyn-Klik, która nadzoruje Program Innowacyjna Gospodarka w Ministerstwie Gospodarki oceniła, że przedsięwzięcie firmy Synthos to przykład "innowacyjnych, najciekawszych i bardzo chcianych inwestycji".

Jak poinformował wiceprzewodniczący Rady Nadzorczej Synthos SA Krzysztof Kwapisz, budowa centrum badawczo-rozwojowego to pierwszy z trzech nowych projektów inwestycyjnych, które spółka zamierza zrealizować w ciągu najbliższych lat z wykorzystaniem środków unijnych. Ich łączna wartość wyniesie blisko 1 mld zł.

Na wiosnę przyszłego roku rozpocznie się budowa instalacji do produkcji kauczuków styrenowo-butadienowych, której uruchomienie planowane jest na połowę 2015 roku. Kauczuki produkowane na podstawie licencji pozyskanej od firmy Goodyear stosowane będą w produkcji nowoczesnych opon samochodowych. Szacowany koszt tej inwestycji to blisko 500 mln zł, z czego 147 mln zł stanowić ma dotacja z PO Innowacyjna Gospodarka. Inwestycja stworzy około 200 nowych miejsc pracy.

Spółka zamierza się też włączyć w plany budowy Zakładu Termicznego Przekształcania Odpadów w Oświęcimiu, którego budowa ma się rozpocząć w pod koniec przyszłego roku. Obiekt o wydajności 150 tys. ton odpadów rocznie ma kosztować blisko 400 mln zł. Przedsięwzięcie również ubiega się o dofinansowanie ze środków europejskich.

bCYxDRtF

Jak podkreślił marszałek województwa małopolskiego Marek Sowa, przemysł chemiczny jest jedną z najważniejszych gałęzi małopolskiej gospodarki. Chemia jest jedną z czterech, obok life science, energii zrównoważonej oraz technologii informacyjnych i komunikacyjnych, kluczowych technologii dla rozwoju Małopolski, zapisanych w powstającej Regionalnej Strategii Innowacji Województwa Małopolskiego na lata 2013- 2020. (PAP)

rgr/ je/

bCYxDRua
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)