Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Małopolskie: Prezentacji sztuki współczesnej narodów d. Austro-Węgier

0
Podziel się:

Pierwszą z cyklu pięciu prezentacji sztuki współczesnej narodów d.
Austro-Węgier można oglądać w Galerii Sztuki Współczesnej BWA Sokół w Nowym Sączu. Wystawę "Pasja
ornitologa. Tworzenie mitu" przygotował Adam Budak, kurator w Kunsthaus Graz w Austrii.

Pierwszą z cyklu pięciu prezentacji sztuki współczesnej narodów d. Austro-Węgier można oglądać w Galerii Sztuki Współczesnej BWA Sokół w Nowym Sączu. Wystawę "Pasja ornitologa. Tworzenie mitu" przygotował Adam Budak, kurator w Kunsthaus Graz w Austrii.

Cały cykl pięciu wystaw zaplanowanych na najbliższe dwa lata nosi wspólny tytuł "Galicja. Topografie mitu". Koncepcja projektu nawiązuje do tradycji i historii regionu i całej XIX-wiecznej Małopolski, w którym Nowy Sącz był przykładem typowego, wielonarodowego oraz wielokulturowego miasta Cesarstwa Austro-Węgierskiego.

Prezentację "Pasja ornitologa. Tworzenie mitu" przygotował Adam Budak - od 2003 r. kurator w Kunsthaus Graz w Austrii i jednocześnie kurator i autor wielu międzynarodowych przedsięwzięć artystycznych w Europie

Autorami prezentowanych prac jest 14 artystów: Nevin Aladag, Josef Dabernig, Andreas Fogarasi, Assaf Gruber, Vlatka Horvat, Franz Kapfer, Aleksander Komarov, Sv"topluk Mikyta, Paulina Ołowska, Agnieszka Polska, Maria Ritter, Bruno Schulz, Slavs and Tatars, Sofie Thorsen.

W ramach przedsięwzięcia prezentowane są zarówno dzieła sztuki stworzone specjalnie z myślą o sądeckim projekcie, a także już istniejące.

Jak tłumaczy Adam Budak, symboliczne rytuały "narodzin", "początku" i "wejścia" kształtują dramaturgię tej wystawy, która w dużym stopniu jest zainspirowana twórczością polsko-żydowskiego pisarza i artysty Bruno Schulza (1892-1942), a w szczególności jego literackim debiutem, krótkim opowiadaniem, "Ptaki" (1934).

Do projektu "Galicja. Topografie mitu" zostało zaproszonych pięciu wybitnych kuratorów sztuki współczesnej, którzy mają stworzyć autorskie prezentacje odnoszące się do tożsamości, wielokulturowości, tradycji i dnia dzisiejszego narodów tworzących dawną monarchię austro-węgierską.

Po Adamie Budaku swoje autorskie projekty przedstawią: Anda Rottenberg (Polska), Michał Kolecek (Czechy), Danna Taggar Heller (Izrael) i Barnabas Bencsik (Węgry).

Na przedsięwzięcie, które potrwa od maja 2011 do września 2012 roku, złożą się wystawy, prezentacje w przestrzeni miejskiej, debaty publiczne, spotkania z artystami i warsztaty. Projekt ma kosztować 2,1 mln zł, z czego połowa to środki europejskie w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego (MRPO); reszta pochodzi z budżetu województwa. (PAP)

rgr/ pad/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)