Notowania

małopolska
03.01.2011 16:01

Małopolskie: Projekt budżetu województwa trafił pod obrady sejmiku

Wydatki inwestycyjne na ponad 675 mln zł zaplanowano w projekcie budżetu woj. małopolskiego, którego pierwsze czytanie odbyło się na poniedziałkowej sesji sejmiku województwa. Najwięcej zostanie wydane na transport - remonty dróg oraz zakup nowego taboru kolejowego.

Podziel się
Dodaj komentarz

Wydatki inwestycyjne na ponad 675 mln zł zaplanowano w projekcie budżetu woj. małopolskiego, którego pierwsze czytanie odbyło się na poniedziałkowej sesji sejmiku województwa. Najwięcej zostanie wydane na transport - remonty dróg oraz zakup nowego taboru kolejowego.

Dochody regionu zaplanowano na poziomie 1,165 mld zł a wydatki na poziomie 1,370 mld zł. Zaplanowano 204,9 mln zł deficytu budżetowego. Zostanie on sfinansowany przychodami pochodzącymi z kredytów.

Jak poinformował w poniedziałek marszałek województwa Marek Sowa, budżet realizuje Strategię Rozwoju Województwa Małopolskiego i przewiduje wykorzystanie funduszy europejskich.

"Wszystkie projekty inwestycyjne, które są zapisane w Wieloletnim Planie Inwestycyjnym, zostały uwzględnione w budżecie. Planujemy dokończenie wszystkich rozpoczętych już inwestycji" - zaznaczył marszałek Sowa.

Podkreślił, że planowane wydatki inwestycyjne z budżetu Małopolski wyniosą ponad 675 mln zł.

Największą pozycję w tegorocznym budżecie, wynoszącą ponad 640 mln zł, będzie stanowił transport. Władze regionu zainwestują w nowy tabor kolejowy. Wciąż usuwane będą także skutki powodzi wzdłuż dróg wojewódzkich.

Modernizowane będą drogi wojewódzkie: nr 776 Kraków-Proszowice-Ostrów, nr 977 na odcinku Tarnów-Konieczna, nr 780 Kraków- Chełmek oraz nr 783 na odcinku Olkusz-Wolbrom. Planowana jest budowa kilku obwodnic: Dobczyc, Szczurowej oraz Podegrodzia.

Przebudowane będzie połączenie Międzynarodowego Portu Lotniczego Kraków-Balice z południową obwodnicą miasta oraz uporządkowany zostanie ruch kolejowy i drogowy w otoczeniu lotniska.

Prawie 32 mln zł zostaną przeznaczone na inwestycje w ochronę zdrowia. Jak zapowiedział Sowa, najważniejszą inwestycją będzie budowa nowej siedziby dla Wojewódzkiego Szpitala Okulistycznego w Krakowie. Kontynuowana będzie także budowa zintegrowanych systemów informatycznych do zarządzania i monitoringu satelitarnego w Małopolsce.

Zaplanowano też inwestycje w ochronę przeciwpowodziową. Szansę na realizację ma budowa zbiornika Joniny na potoku Wolninka w gminie Ryglice w ramach programu budowy zbiorników małej retencji. Kontynuowane będą także prace modernizacyjne przy obwałowaniach.

Władze regionu będą nadal rozwijać dostęp do usług elektronicznych w Małopolsce, na który przeznaczone zostanie 3 mln zł.

Na dopłaty do regionalnych przewozów kolejowych z budżetu województwa małopolskiego przeznaczone będzie 69 mln zł. (PAP)

rgr/ je/

Tagi: małopolska, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz