Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Małopolskie: Rozpoczęło się IV Forum Regionów Polska-Rosja

0
Podziel się:

Marszałek Senatu Bogdan Borusewicz, otwierając w poniedziałek IV Forum
Regionów Polska-Rosja, w którym uczestniczą przedstawiciele władz regionalnych, ocenił, że posłuży
ono zadzierzgnięciu nowych kontaktów między samorządami obu państw.

Marszałek Senatu Bogdan Borusewicz, otwierając w poniedziałek IV Forum Regionów Polska-Rosja, w którym uczestniczą przedstawiciele władz regionalnych, ocenił, że posłuży ono zadzierzgnięciu nowych kontaktów między samorządami obu państw.

"To, że spotykamy się po raz kolejny świadczy o tym, że forum, które narodziło się w 2008 roku jest potrzebne. To właśnie samorząd jest podstawą demokracji i sprzyja gospodarności i przedsiębiorczości, ucząc obywateli odpowiedzialności za swój kraj" - zaznaczył Borusewicz.

IV Forum Regionów Polska-Rosja rozpoczęło się w poniedziałek w podkrakowskich Tomaszowicach. Odbywa się pod patronatem polskiej i rosyjskiej izby wyższej. Uczestniczą w nim senatorowie, deputowani Rady Federacji, przedstawiciele regionów Federacji Rosyjskiej i polskich województw, a także miast i gmin.

W ocenie przewodniczącej Rady Federacji Zgromadzenia Federalnego Rosji Walentyny Matwijenko, krakowskie spotkanie symbolizuje wspólne wysiłki zmierzające do pogłębiana polsko-rosyjskiej współpracy. "Historia naszych stosunków nie jest prosta, ale nie można ciągle patrzeć w przeszłość. Niech te spory prowadzą historycy, my mamy wiele do zrobienia" - mówiła.

Jak podkreśliła, Polska i Rosja mają wszelkie warunki i możliwości, aby budować przyszłość na zasadach dobrosąsiedzkich stosunków. Przewodnicząca rosyjskiej izby wyższej podkreśliła, że Polska jest dla Rosji jednym z najważniejszych partnerów, a dobre stosunki między obu krajami mają znaczenia dla stabilności w całej Europie.

W jej opinii związki na poziomie regionów, pozbawione nawarstwienia polityki, są "lokomotywą" ozdrowienia stosunków polsko-rosyjskich.

W ocenie Jacka Protasa, marszałka województwa warmińsko-mazurskiego i przewodniczącego Związku Województw RP, Forum Regionów Polska-Rosja jest bardzo ważnym, cyklicznym spotkaniem, podczas którego obie strony mogą się wymieniać doświadczeniami w interesujących je tematach.

Jak przypomniał, do tej pory 24 rosyjskie regiony i prawie wszystkie polskie województwa podpisały umowy o współpracy. Tego typu porozumienia zawarło też wiele miast i gmin. "W województwie warmińsko-mazurskim, które ma granicę z rosyjskim obwodem kaliningradzkim, taka dobrosąsiedzka współpraca trwa od lat i może być przykładem dla innych regionów" - zaznaczył.

Według niego trwające właśnie prace nad wprowadzeniem małego ruchu granicznego między województwami warmińsko-mazurskim i pomorskim a obwodem kaliningradzkim mogą być dobrym poligonem doświadczalnym dla liberalizacji obowiązku wizowego między Unią Europejską a Rosją. Wyraził nadzieję, że mały ruch graniczny może zostać wprowadzony jeszcze w tym roku.

Tegoroczne Forum, które potrwa do wtorku, poświęcone będzie m.in. ochronie środowiska jako czynnikowi rozwoju regionalnego, technologiom miejskim i firmom komunalnym, które mogą stanowić narzędzie rozwoju regionu, a także ustawodawstwu w dziedzinie funkcjonowania sfery komunalnej.

W poniedziałek podczas pobytu w Krakowie przewodnicząca izby wyższej rosyjskiego parlamentu złożyła wieniec na grobie pary prezydenckiej Marii i Lecha Kaczyńskich na Wawelu. (PAP)

rgr/ eaw/ mag/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)