Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Małopolskie: Tablica Wandy Rutkiewicz zostanie odsłonięta w Tatarch

0
Podziel się:

Tablica poświęcona pamięci Wady Rutkiewicz, jednej z najwybitniejszych
polskich himalaistek, zostanie w sobotę odsłonięta na Symbolicznym Cmentarzu pod Osterwą w Tatrach
Słowackich. Rutkiewicz zginęła 20. lat temu w Himalajach.

Tablica poświęcona pamięci Wady Rutkiewicz, jednej z najwybitniejszych polskich himalaistek, zostanie w sobotę odsłonięta na Symbolicznym Cmentarzu pod Osterwą w Tatrach Słowackich. Rutkiewicz zginęła 20. lat temu w Himalajach.

Uroczystość rozpoczęła się w południe. Uczestniczą w niej przyjaciele i partnerzy wspinaczkowi Wandy Rutkiewicz, alpiniści młodego pokolenia, którzy są nią zafascynowani.

Pod Osterwą mają pojawić się m.in. Kinga Baranowska, najwybitniejsza alpinistka młodego pokolenia i Martyna Wojciechowska, trzecia Polka na Mount Evereście i zdobywczyni Korony Ziemi, czyli najwyższych szczytów wszystkich kontynentów. Wojciechowska wielokrotnie podkreślała, jak mobilizująco osoba Wandy Rutkiewicz wpłynęła na jej górskie przedsięwzięcia.

Wanda Rutkiewicz urodziła się 4 lutego 1943 r. w Płungianach na Litwie. Po wojnie wraz z rodzicami i rodzeństwem zamieszkała w Łańcucie a później we Wrocławiu. Później przeniosła się do Warszawy, podjęła pracę w Instytucie Maszyn Matematycznych.

Swoją przygodę z górami zaczynała w Tatrach, wspinając się na wielu bardzo trudnych trasach.

Rutkiewicz, jako pierwsza z polskich alpinistów zdobyła Mount Everest i K2. Na K2 wspięła się jako pierwsza kobieta. Zamierzała zdobyć Koronę Himalajów - czternaście szczytów przekraczających 8 tys. metrów n.p.m. - zdążyła jednak zdobyć osiem z nich. Zginęła 13 maja 1992 roku w drodze na trzeci co do wielkości szczyt Ziemi,˙Kanczendzonga 8586 metrów n.p.m. w Himalajach. Jej ciała nigdy nie odnaleziono.

Pośmiertnie, w 1994 roku została odznaczona Medalem im. Króla Alberta I, przyznawanym za wyjątkowe zasługi górskie przez King Albert Memorial Foundation.

Tablica Wandy Rutkiewicz została ufundowana z inicjatywy tatrzańskiej przewodniczki Zosi Bachledy, a sfinansowana przez Polski Związek Alpinizmu i Fundację im. Jerzego Kukuczki. Tablicę zaprojektował i wykonał Jarosław Bogucki, rzeźbiarz z Poznania.

Symboliczny Cmentarz pod Osterwą to jedyne miejsce w Tatrach, gdzie znajdują się tablice poświęcone tym, którzy na zawsze pozostali w górach.

Pod Osterwą jest ponad 270 tablic upamiętniających ponad 400 osób, w tym Polaków: Mieczysława Karłowicza, Klemensa Bachledę, Jana Długosza. Są też tablice tragicznie zmarłych ratowników górskich: Bogusława Arendarczyka, Janusza Rybickiego, Bartłomieja Olszańskiego i Marka Łabunowicza a także tablice poświęcone osobom, które zginęły w innych górach: Wawrzyńcowi Żuławskiemu, Jerzemu Kukuczce czy Piotrowi Morawskiemu.

Krzyże i tablice pod Osterwą poświęcone są także słowackim, niemieckim, czeskim i węgierskim taternikom.

Cmentarz Symboliczny powstał z inicjatywy czeskiego malarza, taternika i narciarza Otakara Sztafla w latach 1936-1940. W centralnej jego części znajduje się kapliczka, w której znajdował się obraz Sztafla, zatytułowany "Ofiarom gór", jednak dzieło nie przetrwało do naszych czasów. Przed dniem Wszystkich Świętych ratownicy górscy przynoszą na groby swoich kolegów gałązki kosodrzewiny.(PAP)

szb/ abe/

˙

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)