Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Małopolskie: Wręczono nagrody architektoniczne im. Stanisława Witkiewicza

0
Podziel się:

Najlepsze realizacje architektoniczne powstałe w ciągu ostatnich dwóch lat w
województwie małopolskim zostały w poniedziałek uhonorowane Nagrodą im. Stanisława Witkiewicza.
Wyróżnienia są przyznawane od 2003 roku przez władze regionu.

Najlepsze realizacje architektoniczne powstałe w ciągu ostatnich dwóch lat w województwie małopolskim zostały w poniedziałek uhonorowane Nagrodą im. Stanisława Witkiewicza. Wyróżnienia są przyznawane od 2003 roku przez władze regionu.

Nagrodę im. Stanisława Witkiewicza otrzymują budynki "sprzyjające ochronie i kształtowaniu krajobrazu kulturowego Małopolski" w trzech kategoriach: architektura użyteczności publicznej, architektura mieszkaniowa oraz architektura sakralna.

W tym roku za najlepszy obiekt użyteczności publicznej uznano budynek Yeti - Agencji Reklamy w Kryspinowie. Jako najlepsze realizacje mieszkaniowe wybrano: willę z betonu architektonicznego i dranicy cedrowej w Libertowie oraz zespół budynków mieszkalnych przy ul. Pod Strzechą w Krakowie. W kategorii architektury sakralnej nie przyznano nagrody z powodu braku zgłoszeń.

Jak podkreślił marszałek województwa Marek Sowa, celem konkursu jest promowanie wysokiej jakości architektury wpisującej się w krajobraz kulturowy Małopolski, zgodnie z zasadą ładu przestrzennego.

"Dzisiaj, po 10 latach istnienia, nagroda wciąż pozostaje swego rodzaju narzędziem wskazującym, jak pozytywnie może zmieniać się architektura i sposób myślenia o organizowaniu przestrzeni" - ocenił.

Przewodniczący sądu konkursowego Jacek Budyn poinformował, że w tegorocznej edycji zgłoszono do konkursu 24 realizacje o zróżnicowanej tematyce, formie i skali, w tym 17 w grupie obiektów użyteczności publicznej i siedem w kategorii budownictwa mieszkaniowego.

Sąd wystąpił o zmianę w regulaminie przyszłej edycji konkursu, polegającą na wprowadzeniu nowej kategorii "przestrzeni publicznej" w miejsce kategorii "architektura sakralna", która mieści się w grupie obiektów użyteczności publicznej.

Zgłoszone w tym roku projekty będą prezentowane na wystawie pokonkursowej, która potrwa od wtorku do 29 października 2012 w Galerii SARP w Krakowie.

Nagroda im. Stanisława Witkiewicza przyznaje zarząd województwa małopolskiego po uwzględnieniu rekomendacji Sądu konkursowego. Jej inicjatorem i organizatorem jest województwo małopolskie, przy współpracy Oddziału Krakowskiego Stowarzyszenia Architektów Polskich wspieranego przez Oddział Podhalańsko - Nowosądecki Stowarzyszenia Architektów Polskich.

Patronem nagrody jest Stanisław Witkiewicz (1851-1915), ojciec Stanisława Ignacego, malarz, krytyk sztuki, pisarz. Po osiedleniu w Zakopanem zafascynował się podhalańskim budownictwem i sztuką ludową. Zaczął propagować pomysł stworzenia polskiego stylu narodowego, będącego rozwinięciem użytkowej sztuki i zdobnictwa Podhala "do wyższych ludzkich potrzeb".

Na przełomie XIX i XX stulecia wzniesiono w stylu zakopiańskim liczne obiekty nie tylko w Zakopanem i na Podhalu, ale także w wielu miejscowościach letniskowych na terenie ziem polskich zwłaszcza w zaborze austriackim i rosyjskim (np. w Wiśle, Nałęczowie, Łańcuchowie, Konstancinie, Syłgudyszkach na Litwie), czy nawet dużych miastach (we Lwowie, Sosnowcu, Warszawie).

Styl zakopiański dominował przede wszystkim w drewnianej architekturze willowej. Do najbardziej znanych obiektów należą wille zaprojektowane przez Stanisława Witkiewicza: "Koliba" (1892-1893) - pierwszy dom w stylu zakopiańskim, "Pepita" (1893), "Oksza" (1895-1896), "Zofiówka" (1895-1896) "Pod Jedlami" (1896-1897), "Grażyna" (1902), "Pod Wykrotem" (1905), "Dyrektorówka" (1907) - dom Dłuskich. (PAP)

rgr/ abe/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)