Notowania

wiadomości
13.02.2011 00:31

Małopolskie: Zakończył się 39. Karnawał Góralski

Sztuką teatralną "Skąpiec" wg Moliera, przełożoną na gwarę i realia góralskie oraz wręczeniem nagród w konkursie grup kolędniczych zakończył się w niedzielę wieczorem w Bukowinie Tatrzańskiej. 39. Karnawał Góralski.

Podziel się
Dodaj komentarz

*Sztuką teatralną "Skąpiec" wg Moliera, przełożoną na gwarę i realia góralskie oraz wręczeniem nagród w konkursie grup kolędniczych zakończył się w niedzielę wieczorem w Bukowinie Tatrzańskiej. 39. Karnawał Góralski. *

"Kto na karnawale był, myślę, że mu się gębusia uśmiała, a i serce urosło i siły do przyszłego roku dało" - powiedział zamykając tegoroczny Karnawał Góralski dyrektor Domu Ludowego w Bukowinie Tatrzańskiej, Bartłomiej Koszarek.

Koszarek dodał, że obok karnawałowego szaleństwa, na deskach bukowiańskiego Domu Ludowego przez cztery ostatnie dni odbywały się folklorystyczne rywalizacje, a najważniejszą z nich od 39. lat jest ogólnopolski konkurs grup kolędniczych.

W tym roku spośród 50 kolędujących grup jury wyłoniło sześć najlepszy zespołów. Są nimi zespoły: "Z gwiazdą" z Kamionki Wielkiej, "Z turoniem" z Podegrodzia, "Z rajem" z Zawoi, "Herody" z Zielonek, "Dziady noworoczne" z Milówki oraz "Z Dorotą" z Juszczyna.

"Dzięki takim konkursom, jak ten w Bukowinie, folklor będzie trwał, będzie istotą, pokazem tego, co jest nasze własne i czego nie możemy zgubić" - powiedziała podczas ogłoszenia wyników, przewodnicząca jury, etnomuzykolog, Aleksandra Bogucka.

Amatorski Zespół Teatralny im. Józefa Pitoraka z Bukowiny Tatrzańskiej zamykając Karnawał Góralski w niedzielny wieczór rozbawił do łez publiczność, która szczelnie wypełniła bukowiański Dom Ludowy. "Klasyczna komedia Moliera przełożona na realia góralskie to śmiały i fantastyczny pomysł" - powiedziała PAP po spektaklu turystka z Wronek, Jagoda Spychała. "Gra aktorska amatorów - górali, zasługuje na wielki szacunek i uznanie" - dodała.

Karnawałowi Góralskiemu towarzyszyła m.in. wystawa twórców ludowych, na której swoje działa zaprezentowało 45 artystów. Na wystawie znalazły się m.in. regionalne rzeźby, haftowane obrusy i stroje, wyroby rymarskie i metaloplastyczne a także, góralskie stroje, instrumenty oraz obrazy.

Z powodu niekorzystnych warunków pogodowych mające odbyć się w niedzielę wyścigi zimowych zaprzęgów konnych nie odbyły się.

Historia góralskiego karnawału w Bukowinie Tatrzańskiej sięga 1973 roku, kiedy to z inicjatywy folklorysty i ówczesnego prezesa Domu Ludowego, Józefa Koszarka po raz pierwszy zorganizowano międzyregionalny, a w latach następnych Ogólnopolski Konkurs Grup Kolędniczych.

Od 1996 roku Bukowina Tatrzańska została przyjęta do Międzynarodowej Federacji Miast Karnawałowych, największej na świecie organizacja promującej i chroniącej pamięć o festiwalach i paradach karnawałowych. Federacja zrzesza ponad 500 członków i organizacji reprezentujących 100 miast w 52 krajach m.in. Rio de Janeiro.(PAP)

szb/ sto/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz