Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Małopolskie: Złote Ciupagi rozdane po raz 45-ty

0
Podziel się:

Złote Ciupagi, czyli główne trofeum 45. Międzynarodowego Festiwalu Folkloru
Ziem Górskich przyznano zespołowi z Poronina w kategorii tradycyjnej oraz grupie z Macedonii za
prezentację artystycznie opracowaną i zespołowi z Węgier w kategorii stylizowanej.

Złote Ciupagi, czyli główne trofeum 45. Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich przyznano zespołowi z Poronina w kategorii tradycyjnej oraz grupie z Macedonii za prezentację artystycznie opracowaną i zespołowi z Węgier w kategorii stylizowanej.

W - uważanej za najbardziej prestiżową - kategorii zespołów prezentujących folklor w formie tradycyjnej, główne trofeum przypadło zespołowi "Regle" im. Jana Jędrola z Poronina. Zespół zaprezentował obrzęd zatytułowany "przenosiny", podczas którego ukazał przeprowadzkę młodej pani wraz z posagiem do domu męża.

Jury pod przewodnictwem etnomuzykolog, wykładowcy w Instytucie Muzykologii Uniwersytetu Jagiellońskiego dr Bożeny Lewandowskiej uznało, że zespół z Poronina podczas swojej prezentacji ściśle trzymał się tradycji, a śpiew i taniec wykonał na najwyższym poziomie.

W kategorii zespołów prezentujących folklor w formie artystycznie opracowanej Złotą Ciupagę otrzymał zespół Studio Folkloru "Etnos" z Macedonii. Zespół zachwycił jury wysokim poziomem tradycyjnych tańców a także sposobem prezentacji macedońskich obrzędów.

W kategorii zespołów pokazujących folklor w formie stylizowanej Złotą Ciupagę otrzymał zespół tańca folklorystycznego "Matyo" z Węgier. Głównym tematem przedstawienia Madziarów był motyw śmierci. Jury zwróciło uwagę, że ten temat pojawił się po raz pierwszy w historii zakopiańskiego festiwalu. "Zespół pokazał bardzo oryginalny pod względem reżyserskim, a także choreograficznym program" - powiedziała przewodnicząca jury. Dodała, że towarzysząca zespołowi kapela prezentowała również najwyższy poziom muzyczny.

Srebrne Ciupagi jury przyznało zespołom z Bułgarii, Chorwacji i Serbii. Brązowe trofea przypadły natomiast góralom z Istebnej i łemkowskiemu zespołowi "Łastiwoczka" z Przemkowa oraz zespołowi z Cypru.

Jury doceniło, że Łemkowie mimo przesiedlenia ich z Beskidu Niskiego i Sądeckiego w ramach akcji "Wisła" w 1947 r., nadal pielęgnują tradycję swoich przodków. Kierownik zespołu "Łastiwoczka" powiedział podczas konferencji prasowej, że niektórzy członkowie zespołu dojeżdżają na próby zespołu nawet 50 km.

Ciupagę ze Zbyrkadłami, czyli nagrodę dziennikarzy imienia byłego dziennikarza PAP Kazimierza Strachanowskiego, przyznano zespołowi "Bosiljak" z Chorwacji. Dziennikarze docenili estetykę występu, dbałość o zachowanie tradycyjnego składu instrumentalnego kapeli i znakomity kontakt z publicznością.

Specjalną nagrodę prezydenta Bronisława Komorowskiego otrzymał zespół góralski "Harnasie" z Toronto w Kanadzie, za pielęgnowanie rodzimej kultury w Ameryce Północnej. Burmistrz Zakopanego Janusz Majcher swoją nagrodę przyznał zespołowi "Junost" z Rosji.

Jury przyznało także siedem wyróżnień zespołom: "Dolina Popradu" z Popradu i podhalańskiemu zespołowi "Harnasie" z Toronto w Kanadzie oraz zespołom z Słowacji, Rumunii, Rosji, Czech i Indonezji.

Podsumowując tegoroczny festiwal w Zakopanem, kierownik nagrodzonego zespołu z Macedonii Vasko Djakovski powiedział, że "tu wygrał folklor świata i młodość". "U nas się mówi, że perłą Polskiego folkloru jest Zakopane, a przyjeżdżając na ten festiwal, możemy zapoznać się z kulturą kilku kontynentów" - powiedział.

Piątkowe rozdanie nagród zakończył koncert finałowy, podczas którego widzowie 45. Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich mogli podziwiać wszystkie zespoły biorące w nim udział.

Gwiazdą tegorocznego festiwalu był zespół z Beninu w Afryce, który na scenie festiwalowej pokazał tańce miłosne.

Zakopiański festiwal folklorystyczny jest jedną z najstarszych i najbardziej prestiżowych imprez tego rodzaju w Europie. Pierwszy Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich odbył się w Zakopanem w 1968 roku.

Głównym organizatorem Festiwalu jest Biuro Promocji Zakopanego. Patronat honorowy nad imprezą objęła małżonka Prezydenta RP Anna Komorowska. Patronat medialny nad imprezą objęła Polska Agencja Prasowa.(PAP)

szb/ abe/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)