Notowania

mandela
30.05.2012 21:30

Mandela pojawił się w telewizji. Po raz pierwszy od października

Były prezydent RPA i laureat Pokojowej Nagrody Nobla Nelson Mandela świętuje stulecie swojej partii.

Podziel się
Dodaj komentarz
(ASSOCIATED PRESS/FOTOLINK/East News)

Były prezydent RPA i laureat Pokojowej Nagrody Nobla Nelson Mandela pojawił się w środę w telewizji po raz pierwszy od października. Okazją było stulecie jego partii - Afrykańskiego Kongresu Narodowego.

93-letni bohater walki z apartheidem od kilku lat rzadko pojawia się w telewizji. Pokazała ona Mandelę, który siedząc w fotelu, otoczony przez rodzinę w swojej wiejskiej siedzibie w Qunu, powiedział, że _ był przywódcą ANC _ i cieszy się z uroczystości rocznicowych.

Ruch, który doprowadził do zniesienia apartheidu w Republice Afryki Południowej świętuje z wielką pompą setną rocznicę swego powstania. W początkach stycznia dla jej uczczenia zapalono specjalny znicz, który odbywa podróż po kraju. ANC na każdym jej etapie organizuje uroczystości. W środę rocznicowy płomień zaprezentowano byłemu przywódcy partii.

Poprzedni raz Mandelę telewizja pokazała w październiku, kiedy w swoim domu w Johannesburgu wypełniał formularz spisu powszechnego.

Za walkę z apartheidem Mandela został uwięziony na 27 lat. Uwolniony w 1990 roku, rozpoczął negocjacje z białym reżimem RPA, co doprowadziło do rozpisania - wygranych przez niego - wyborów prezydenckich w 1994 roku. Był pierwszym czarnoskórym prezydentem RPA. W 1999 roku, po zakończeniu jedynej kadencji prezydenckiej, zrezygnował całkowicie z uprawiania polityki i wycofał się z życia publicznego.

Od wielu lat Mandela cierpi na bóle brzucha i potrzebuje specjalistycznej opieki medycznej. W lutym przeszedł badania w szpitalu, a przed rokiem był kilka dni hospitalizowany w Johannesburgu z powodu zapalenia dróg oddechowych. W lipcu będzie obchodzić 94. urodziny.

Tagi: mandela, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz