Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Manifa 2012 w Krakowie pod hasłem "Dość arogancji państwa wobec kobiet"

0
Podziel się:

"Dość arogancji państwa wobec kobiet" to hasło manifestacji, która w
najbliższą niedzielę przejdzie ulicami Krakowa. Organizatorzy krakowskiej Manify liczą na udział
ok. 500 osób.

"Dość arogancji państwa wobec kobiet" to hasło manifestacji, która w najbliższą niedzielę przejdzie ulicami Krakowa. Organizatorzy krakowskiej Manify liczą na udział ok. 500 osób.

Manifa 2012 wyruszy w południe spod Collegium Novum. Jej uczestnicy przejdą na plac Wszystkich Świętych pod Urząd Miasta, a potem przez Rynek Główny pod Urząd Wojewódzki.

"Podczas ubiegłorocznej Manify prezydent Krajowa Jacek Majchrowski zadeklarował, że spełni przynajmniej trzy nasze postulaty. Niestety, nic nie zostało zrealizowane, dlatego chcemy pod magistratem wyrazić swoje oburzenie" - mówił na czwartkowej konferencji Aleksander Łaniewski z Komitetu Organizacyjnego Manify 2012. Jak zaznaczył, w komitecie znajdują się przedstawiciele bardzo różnych organizacji, to "inicjatywa oddolna i apolityczna".

Organizatorzy krakowskiej Manify wśród 10 najważniejszych postulatów podkreślają: prawo kobiet do decydowania o swoim ciele, seksualności i rodzicielstwie, konieczność zapewnienia dostępu do szkół, przedszkoli i żłobków oraz potrzebę reformy wymiaru sprawiedliwości. Żądają, by władza nie lekceważyła praw uchodźców i imigrantek i by Polska bez ograniczeń stosowała Kartę Praw Podstawowych.

"Kobiety w Polsce stają przed wyborem albo będę zajmować się dzieckiem albo praca i kariera zawodowa. Mamy zjawisko feminizacji ubóstwa. Wszelkie zawody związane z niskimi płacami - sprzątanie, praca na kasie - są przeważnie obstawione przez kobiety. Kobieta musi wybierać albo bieda albo pójdę do najniżej płatnej pracy i spróbuję ją godzić z życiem rodzinnym. Państwo powinno rozwiązać systemowo ten problem. Dość umów śmieciowych i wykorzystywania kobiet" - mówiła Agnieszka Stupkiewicz-Turek.

"Postulujemy reformę polskich sądów, bo kobiety, które doświadczają przemocy w rodzinie, czekają długo na wyroki sądowe i żyją w ciągłym zagrożeniu" - dodała Barbara Bielawska.

Według organizatorów Manify, aby kobiety nie traciły na podwyższeniu wieku emerytalnego, czas ich pracy powinien być skrócony o trzy lata za każde urodzone dziecko.

Manifa 2012 to nie tylko niedzielna demonstracja. Do 21 marca w Krakowie odbywać się będą projekcje filmów i dyskusje o sytuacji kobiet w Polsce, planowanej w Polsce reformie emerytalnej oraz konferencja "Kobieta w prawie".(PAP)

wos/ bno/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)