Notowania

wiadomości
01.02.2014 17:12

Manifestacje wsparcia dla Ukrainy

Około 200 wrocławian i Ukraińców studiujących w tym mieście wzięło udział w demonstracji wsparcia dla Ukrainy, która odbyła się w sobotę na wrocławskim Rynku. Kilkadziesiąt, w większości młodych osób, manifestowało swoje poparcie dla Majdanu w Szczecinie.

Podziel się
Dodaj komentarz

Około 200 wrocławian i Ukraińców studiujących w tym mieście wzięło udział w demonstracji wsparcia dla Ukrainy, która odbyła się w sobotę na wrocławskim Rynku. Kilkadziesiąt, w większości młodych osób, manifestowało swoje poparcie dla Majdanu w Szczecinie.

Uczestnicy wrocławskiego protestu przemaszerowali z Pl. Nankiera na Rynek, niosąc ukraińskie flagi i skandując hasła poparcia dla dialogu na Ukrainie. Tam odczytany został oficjalny manifest akcji.

"Jesteśmy w wysokim stopniu zaniepokojeni konfliktem, który ma miejsce w Ukrainie. Podczas pogłębiającego się kryzysu siedem osób straciło życie, a setki zostały rannych. W tym trudnym czasie zapewniamy o swojej pełnej solidarności z narodem ukraińskim. Apelujemy do władz Ukrainy o respektowanie praw człowieka i zasad obowiązujących każde demokratyczne państwo. () Wierzymy, że jedyną drogą do zgodnego współistnienia jest dialog" - zadeklarowali w swoim manifeście uczestnicy akcji.

Głos poparcia w tej sprawie wyraziła również obecna na wrocławskim rynku, wiceprezydent Wrocławia Anna Szarycz.

"Pragnę wyrazić nasz kategoryczny sprzeciw wobec przemocy, jakiej używa się w rozwiązywaniu konfliktu na Ukrainie. Naród Ukraiński walczy przecież o wolność, poszanowanie godności człowieka i jego praw obywatelskich. Popieramy walkę o te wartości, bowiem żywa jest w nas pamięć o historii rodzącej się demokracji w Polsce i tu, we Wrocławiu" - mówiła.

Jeden z organizatorów przedsięwzięcia Mateusz Michułka podkreślił, że wrocławska akcja nie jest wyrazem wsparcia dla żadnej organizacji politycznej na Ukrainie. "Wydarzenie ma przede wszystkim charakter protestu przeciwko przemocy" - zaznaczył.

Inicjatywę wsparły ukraińskie organizacje społeczne działające we Wrocławiu. W trakcie wiecu minutą ciszy uczczono pamięć śmiertelnych ofiar protestów na Ukrainie.

Także uczestnicy szczecińskiej demonstracji chwilą ciszy uczcili ofiary. Podczas manifestacji rozłożyli kilkumetrową flagę Ukrainy i skandowali m.in. "Sława Ukrainie". Przewodniczący szczecińskiego oddziału Związku Ukraińców w Polsce Jan Syrnyk podziękował Polakom za dotychczasową pomoc i wsparcie, jakie udzielają protestującym w Kijowie.

W niedzielę na dziedzińcu Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie odbędzie się koncert, który jest finałem akcji "Zachodnie Pomorze Ukrainie". W jej ramach od kilku dni w różnych miejscach regionu prowadzona jest zbiórka pieniędzy, środków medycznych, termosów, termokubków i koców, które zostaną wysłane na Ukrainę. (PAP)

kwa/ res/ as/ woj/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz