Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Marina Hulia laureatka nagrody im. Ireny Sendlerowej

0
Podziel się:

Marina Hulia, nauczycielka, która pracuje z dziećmi uchodźców, została
tegoroczną laureatka nagrody im. Ireny Sendlerowej "Za naprawianie świata". Wręczenie nagrody
odbyło się w poniedziałek w siedzibie Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

*Marina Hulia, nauczycielka, która pracuje z dziećmi uchodźców, została tegoroczną laureatka nagrody im. Ireny Sendlerowej "Za naprawianie świata". Wręczenie nagrody odbyło się w poniedziałek w siedzibie Ministerstwa Spraw Zagranicznych. *

Marina Hulia zajmuje się nauczaniem indywidualnym uczniów o specjalnych potrzebach edukacyjnych. Pracuje przede wszystkim z uchodźcami dotkniętymi często stresem pourazowym i przeżywającymi trudności w zaaklimatyzowaniu się w obcej kulturze. Hulia szuka metod, które umożliwiają dzieciom integrację z otoczeniem i jednocześnie pozwalają im zachować własną tożsamość narodową. Prowadzi takie projekty jak "Bajkowa mozaika", "Różni ale równi" oraz spotkania dla uczniów, nauczycieli i studentów pt. "Grozny-Warszawa-świat". Wraz z uczniami organizuje koncerty "Dni bez krat" dla dzieci i rodziców zamkniętych w ośrodkach deportacyjnych Straży Granicznej.

"Marina Hulia, Rosjanka pracująca w Polsce zajmuje się przede wszystkim dziećmi uchodźców z Czeczenii. To symptomatyczne, że w tym roku nagroda im. Ireny Sendlerowej trafia właśnie do jej rąk. Laureatka działa w duchu patronki nagrody pracując z dzisiejszymi wykluczonymi - uchodźcami" - powiedział Krzysztof Czyżewski, przewodniczący kapituły nagrody.

Kapituła przyznała też dziewięć wyróżnień. Laureatami wyróżnienia specjalnego zostali Mariusz Cielecki, Katarzyna Iwińska i Dominik Piotrowski - wychowawcy i nauczyciele w Zakładzie Poprawczym w Poznaniu, współorganizatorzy biegu "Run of Spirit", współpracownicy jednego z poznańskich hospicjów, angażujący młodzież w projekty dotyczące pamięci narodowej.

Wyróżnienia otrzymali też nauczyciele: Zofia Cofałka z Gimnazjum nr 2 im. Jana Pawła II w Chorzowie, Izabela Kaleta z Zespołu Szkół w Woli Jachowej, Iwona Kryczka z Gimnazjum na 9 im. Hieronima Dekutowskiego w Lublinie, Mariusz Sokołowski z gimnazjum im. ks. Rabczyńskiego w Wasilkowie, Barbara Subko ze Szkoły Francuskiej w Warszawie, Ewelina Waląg z LO im. Adama Mickiewicza w Górze, Teresa Witkowska z Zespołu Szkół im. gen. Sylwestra Kaliskiego w Górze oraz Anna Włodek z II LO w Tarnowskich Górach.

Nagroda im. Ireny Sendlerowej, przyznawana od 2006 r., honoruje pracę nauczycieli i pedagogów na rzecz tolerancji, podkreślania różnorodności kulturowej oraz niesienia pomocy potrzebującym. "Irena Sendlerowa często powtarzała, że to, co robiła podczas okupacji było realizacją zasad, jakie wyniosła z domu. Tam wpojono jej przekonanie, że są ludzie dobrzy i źli - to jest jedyne rozróżnienie pomiędzy ludźmi, które się liczy. Irena Sendlerowa miała wielki szacunek dla nauczycieli, uważała, że właśnie oni są w stanie zmieniać świat wychowując następne pokolenia. Dlatego bardzo się cieszyła, gdy usłyszała, że powstanie nagroda jej imienia dla nauczycieli. Pierwszych laureatów wskazała ona sama (byli nimi: Norman Conrad i Robert Szucht - PAP). Dziś staramy się działać w zgodzie z wyznawanymi przez nią ideami" - powiedziała Elżbieta Ficowska, działaczka społeczna i pedagog, która jako dziecko została wyniesiona z warszawskiego getta przez Irenę Sendlerową.

Nagroda im. Ireny Sendlerowej "Za naprawianie świata" przyznawana jest nauczycielom szkół podstawowych i ponadpodstawowych - tym, którzy uczą i wychowują w duchu tolerancji i poszanowania dla innych, inspirują do działań zgodnych z tymi zasadami i odgrywają aktywną role w swojej szkole oraz w społeczności lokalnej. Wśród laureatów nagrody są nauczyciela zajmujący sie edukacja o Holokauście, edukacja wielokulturową oraz edukacja na rzecz tolerancji. Wysokość nagrody to 15 tys. zł. Organizatorami nagrody im. Ireny Sendlerowej są Stowarzyszenie "dzieci Holocaustu" w Polsce oraz Fundacja Centrum Edukacji Obywatelskiej.

Wyróżnienie jest hołdem składanym patronce nagrody, która przez całe życie angażowała się w działalność społeczną, niosąc pomoc słabszym i potrzebującym. Świat pamięta ją jako bohaterkę "Żegoty", która podczas II wojny światowej wraz z innymi działaczami podziemia przeprowadziła akcję ratowania około 2500 żydowskich dzieci, które - zaopatrzone w fałszywe dokumenty - były umieszczane w polskich rodzinach, klasztorach i sierocińcach.

W 1965 roku Instytut Yad Vashem w Jerozolimie przyznał Irenie Sendlerowej tytuł Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata. W 1991 roku otrzymała honorowe obywatelstwo Izraela. (PAP)

aszw/ ls/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)