Notowania

rekord
21.05.2010 15:23

Marsjański robot Opportunity pobił rekord długości działania

20 maja marsjański łazik Opportunity pobił rekord długości działania sondy na powierzchni Marsa. Do tej pory rekord należał do lądownika Viking 1 i wynosił 6 lat i 116 dni.

Podziel się
Dodaj komentarz

20 maja marsjański łazik Opportunity pobił rekord długości działania sondy na powierzchni Marsa. Do tej pory rekord należał do lądownika Viking 1 i wynosił 6 lat i 116 dni.

Na powierzchni Marsa znajdują się obecnie dwa amerykańskie łaziki - Spirit i Opportunity.

Spirit rozpoczął działanie trzy tygodnie przed Opportunity, ale od 22 marca tego roku nie komunikuje się z Ziemią, gdyż znajduje się w stanie uśpienia. Jeśli uda się go przywołać do ponownego działania, Spirit zabierze Opportunity palmę pierwszeństwa. Oba łaziki były zaprojektowane z myślą o działaniu przez 90 dni, a tymczasem funkcjonują już ponad 6 lat.

Stan uśpienia Spirita jest zgodny z planem, gdyż w rejonie, w którym się znajduje, było zbyt mało światła słonecznego do zasilania jego baterii słonecznych. Z powodu problemów z poruszaniem się łazika nie udało się go ustawić na odpowiednio nachylonej powierzchni, tak jak to czyniono w poprzednich okresach marsjańskiej zimy. Przesilenie zimowe Spirit przeżył niedawno, bo 13 maja, zatem na jego powrót ze stanu zimowej hibernacji trzeba jeszcze trochę poczekać.

Natomiast robot Opportunity musiał ostatnio robić przerwy między kolejnymi operacjami, aby zakumulować odpowiednią ilość energii. Jednak coraz większa dostępność światła słonecznego pozwoli mu prawdopodobnie na bardziej efektywne działanie.

Poprzedni rekordzista, lądownik Viking 1, dotknął powierzchni Marsa 20 czerwca 1976 r. i działał do 13 listopada 1982 r. Jego siostrzany lądownik Viking 2 funkcjonował o dwa lata krócej.

Z kolei rekord długości pracy sondy krążącej po orbicie wokół Marsa należy do amerykańskiej sondy Mars Global Surveyor, która przybyła na orbitę w 1997 r. i działała przez ponad 9 lat. Rekord ten może niedługo zostać pobity przez inną amerykańską sondę - Mars Odyssey, która jest na orbicie od 2001 r. i wciąż działa. (PAP)

cza/ agt/ tot/ gma/

Tagi: rekord, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz