Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Marsz oranżystów w Irlandii. Nie obyło się bez zamieszek

0
Podziel się:

W stronę policji poleciały koktajle Mołotowa, petardy, kije, kamienie, puszki i butelki. Część napastników wspięła się na wozy bojowe.

Marsz oranżystów w Irlandii. Nie obyło się bez zamieszek
(PAP/EPA)

Kilka osób odniosło rany dziś w nocy w Belfaście w czasie dorocznego marszu oranżystów - poinformowała brytyjska policja. W manifestacji uczestniczyły setki protestantów. W kilku miejscach doszło do starć ze stróżami prawa.

Wśród rannych jest północnoirlandzki deputowany, wiceszef Demokratycznej Partii Unionistycznej (DUP) Nigel Dodds. Stracił przytomność, gdy w głowę uderzył go kamień, zabrano go do szpitala.

W północnej części miasta policja, ubrana w ognioodporne uniformy i wspierana przez kilka wozów bojowych zablokowała ulicę prowadzącą przez Ardoyne, osiedle katolików, gdzie wcześniej dochodziło do konfliktów.

W miejscu blokady oranżyści zaatakowali policjantów. W stronę policji poleciały koktajle Mołotowa, petardy, kije, kamienie, puszki i butelki. Część napastników wspięła się na wozy bojowe. W czasie walk siedmiu policjantów odniosło obrażenia. Co najmniej trzech straciło przytomność.

12 lipca to najważniejszy dzień dorocznych marszy Zakonu Orańskiego w Irlandii Północnej. Dorocznymi paradami oranżyści obchodzą rocznicę bitwy nad rzeką Boyne w 1690 r., w której wojska protestanckiego króla Wilhelma III Orańskiego pokonały Jakuba II Stuarta - ostatniego katolickiego monarchę Anglii, Szkocji i Irlandii.

Zobacz także: Zobacz zamieszki:

Rocznica jest dla oranżystów okazją zamanifestowania przywiązania do brytyjskiej monarchii i swojej protestanckiej tożsamości. Eksponowanie tych poglądów, a także prowokacyjnie wyznaczone trasy, przechodzące przez dzielnice katolickie, powodują wzrost napięcia w relacjach z katolikami, którzy opowiadają się za zjednoczeniem Irlandii.

Czytaj więcej o sytuacji w Irlandii w Money.pl
Parlament przyjął kontrowersyjną ustawę Za zgłoszonym przez rząd projektem ustawy głosowało 127 deputowanych, 31 było przeciwnych.
16-latki będą dopuszczone do wyborów? Irlandzki rząd premiera Endy Kenny potwierdził, że rozpisze referendum ws. obniżenia wieku uprawniającego do udziału w wyborach.
W Irlandii dopuszczą abrocję?Nowa ustawa Irlandzki parlament będzie ostatecznie głosował w środę nad ustawą dopuszczającą aborcję w razie zagrożenia życia matki.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)