Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Marszałek Kopacz o gospodarce i poszanowaniu praw człowieka w Chinach

0
Podziel się:

Trzeci dzień wizyty marszałek Sejmu Ewy Kopacz w Chinach wypełniły rozmowy z
ważnymi przedstawicielami władz w Pekinie. Omawiano głównie tematy gospodarcze, ale poruszono
również problem poszanowania praw człowieka i budowy społeczeństwa obywatelskiego.

Trzeci dzień wizyty marszałek Sejmu Ewy Kopacz w Chinach wypełniły rozmowy z ważnymi przedstawicielami władz w Pekinie. Omawiano głównie tematy gospodarcze, ale poruszono również problem poszanowania praw człowieka i budowy społeczeństwa obywatelskiego.

Kopacz spotkała się z wiceprzewodniczącym Chińskiej Republiki Ludowej Li Yuanchao, przewodniczącym Ogólnochińskiego Zgromadzenia Przedstawicieli Ludowych (parlamentu) Zhang Dejiangiem i wiceprzewodniczącym Ludowej Politycznej Konferencji Konsultatywnej (przedstawianej jako odpowiednik senatu) Wangiem Jianrui.

Najważniejszą częścią spotkań były dyskusje na tematy gospodarcze. Ustalono, że oba kraje pragną przyspieszyć negocjacje na szczeblu ekspertów i konkretnych przedsiębiorstw.

Marszałek Sejmu zwróciła uwagę na intensywny rozwój relacji polsko-chińskich w ostatnich dwóch latach. Przypomniała, że od grudnia 2011 r. oba kraje są strategicznymi partnerami, a inwestorzy zagraniczni mogą liczyć w Polsce na konkretną pomoc państwa. Wyraziła też zaniepokojenie utrzymującym się ujemnym saldem w polsko-chińskiej wymianie handlowej.

Według komunikatu Kancelarii Sejmu rozmówcy wyrazili chęć zacieśnienia współpracy w sektorze energetycznym. Wśród interesujących dla obu stron działań mogłyby się znaleźć: import z Polski maszyn, sprzętu i usług górniczych oraz udział Chin w takich inwestycjach, jak budowa farm wiatrowych i elektrowni wodnych, pozyskiwanie energii z biomasy, rozwój sieci dystrybucji gazu i interkonektorów oraz sieci przesyłu energii elektrycznej, a także wydobycie gazu z łupków.

Kopacz zaproponowała podzielenie się polskimi doświadczeniami w dziedzinie ochrony środowiska naturalnego, z których według niej Chiny mogą wiele skorzystać, gdyż energetyka obu krajów oparta jest na węglu.

Wyraziła też nadzieję, że dzięki wsparciu chińskich władz jak najszybciej zostanie podpisane porozumienie między Komisją Nadzoru Finansowego i chińską Komisją Regulacyjną ds. Papierów Wartościowych (China Securities Regulatory Commission) dotyczące otwarcia giełd papierów wartościowych dla kapitału obu stron - podano w komunikacie.

Marszałek Sejmu powiedziała PAP, że oba kraje, mając podpisaną umowę o partnerstwie strategicznym, mogą również rozmawiać na tematy drażliwe i trudne; zaapelowała do gospodarzy o ratyfikowanie Międzynarodowego Paktu Praw Politycznych i Obywatelskich.

W rozmowie z przewodniczącym parlamentu Kopacz stwierdziła, że "Polska jest zainteresowana wymianą doświadczeń z Chinami w dziedzinie budowy państwa prawa i społeczeństwa obywatelskiego". "Wobec tego proponujemy organizację wyjazdów studyjnych oraz warsztatów między instytucjami obu państw odpowiedzialnych za takie sfery jak wymiar sprawiedliwości, instytucje odpowiedzialne za politykę socjalną i równouprawnienie. Pragnę zapewnić, że podtrzymujemy gotowość uruchomienia bilateralnych mechanizmów konsultacji dotyczących dialogu społecznego oraz praw człowieka" - zadeklarowała.

"Całkowicie podzielam propozycje pani marszałek ustanowienia mechanizmu dwustronnego dialogu na temat praw człowieka" - odpowiedział Zhang, cytowany w komunikacie Kancelarii Sejmu.

W opinii marszałek Sejmu i towarzyszących jej parlamentarzystów Chińczycy wykazali dużą wolę współpracy. Zhang zapewnił, że "nowe kierownictwo ChRL chce dalej rozwijać relacje z Polską". Powiedział również, że nasz kraj jest traktowany jako preferowany partner europejski.

Kopacz spotkała się też z chińskimi przedstawicielami środowisk niezależnych.

Podczas rozmów z władzami Kopacz przedstawiła również propozycję kształcenia chińskiej młodzieży na polskich uczelniach, zwłaszcza medycznych. Zaapelowała do władz chińskich o pomoc w utworzeniu Instytutu Kultury Polskiej w Pekinie.

Marszałek zapowiedziała, że po porozumieniu się z ministrem finansów Jackiem Rostowskim uruchomi specjalny fundusz, utworzony z zamrożonych w tym roku premii poselskich, na wyjazdy wakacyjne dla polskojęzycznej młodzieży chińskiej i dzieci z małżeństw mieszanych, uczących się w szkole polskiej przy ambasadzie w Pekinie. Planuje również wesprzeć z tego funduszu działalność tej placówki.

Z Pekinu Jacek Wan (PAP)

jwn/ fit/ kar/ bk/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)