Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Maszyny muzyczne ze złomu w Ogródku Dźwiękowym w Łodzi

0
Podziel się:

Maszyny muzyczne zbudowane z metalowych elementów znalezionych na złomowiskach
tworzą Ogródek Dźwiękowy, który powstał w Parku Staromiejskim w Łodzi. Nietypowe instrumenty
powstały na podstawie dziecięcych projektów i mają służyć edukacji muzycznej oraz ekologicznej.

Maszyny muzyczne zbudowane z metalowych elementów znalezionych na złomowiskach tworzą Ogródek Dźwiękowy, który powstał w Parku Staromiejskim w Łodzi. Nietypowe instrumenty powstały na podstawie dziecięcych projektów i mają służyć edukacji muzycznej oraz ekologicznej.

Dźwiękowe maszyny i rzeźby zostały zaprojektowane przez dzieci podczas warsztatów muzyczno-plastyczno-ekologicznych. Wykonali je łódzcy artyści metodą upcyclingu, czyli z materiałów pozyskanych na złomowiskach.

W sumie Ogródek tworzyć będzie pięć takich muzycznych obiektów, w których dźwięki wydobywają się np. z rur czy sprężyn. Według pomysłodawców Ogródka machiny można wykorzystać do szukania nowych, nietypowych tonów i odkrywania świata dźwięków miasta. Można się na nich bawić, grać a nawet komponować.

"Staraliśmy się zbudować te maszyny w taki sposób, żeby dźwięki mogły z nich wydobywać nawet dzieci. Nie jest to nic skomplikowanego. Zachęcamy do poszukiwań dźwięków, bo wszystkie rzeźby są kopalniami dziwnych, różnorodnych dźwięków" - przekonuje jeden z twórców Ogródka Suavas Lewy. Wszystkie instrumenty zostały wplecione w krajobraz Parku jako elementy tzw. małej architektury.

Oficjalne otwarcie Ogródka Dźwiękowego zaplanowano na sobotę podczas Edukacyjnego Pikniku z okazji Dnia Dziecka, organizowanego przez Muzeum Miasta Łodzi.

W programie imprezy znajdą się m.in. koncert w wykonaniu Suavasa Lewego z zespołem przy użyciu maszyn dźwiękowych, warsztaty ekologiczne, plastyczne i muzyczne dla dzieci, warsztaty decoupage dla rodziców oraz spotkanie poświęcone metodom wspierania twórczości dziecka. Zaplanowano także dźwiękową grę miejską.

Ogródek Dźwiękowy to pierwsza część projektu edukacyjnego realizowanego w tym roku przez Muzeum Miasta Łodzi. Najważniejszą ideą projektu jest umożliwienie dzieciom i młodzieży bezpośredniego kontaktu z muzyką poprzez próby muzykowania, jak również w przystępny sposób przybliżenie im zagadnienia muzyki współczesnej. Partnerami projektu są: Akademia Muzyczna im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi, Zarząd Zieleni Miejskiej oraz wspólnota artystyczna B.I.E.D.A.

W ramach projektu odbyły się już m.in. warsztaty muzyczno-plastyczno-ekologiczne dla uczniów oraz warsztaty radiowe. Ich celem było przygotowanie dzieci do odbioru różnych rodzajów muzyki czy kształtowanie wrażliwości artystycznej. Duży nacisk był położony na promowanie wśród dzieci postawy proekologicznej.

Jak powiedział PAP Michał Gruda z Muzeum Miasta Łodzi dzięki współpracy z Akademią Muzyczną w Łodzi, jej studenci przygotowali scenariusze zajęć lekcyjnych dla nauczycieli z wykorzystaniem Ogródka Dźwiękowego. Zajęcia będą mogli prowadzić sami nauczyciele; znajdą się one również w ofercie edukacyjnej Muzeum. (PAP)

szu/ abe/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)