Notowania

matura
21.05.2010 15:43

Matura z języka ukraińskiego

50 abiturientów przystąpiło w piątek do pisemnego egzaminu z języka ukraińskiego w Liceum Ogólnokształcącym z Językiem Ukraińskim w Górowie Iławeckim. W Liceum Ogólnokształcącym im Tarasa Szewczenki w Białym Borze egzamin z tego języka zdawało 18 osób.

Podziel się
Dodaj komentarz

50 abiturientów przystąpiło w piątek do pisemnego egzaminu z języka ukraińskiego w Liceum Ogólnokształcącym z Językiem Ukraińskim w Górowie Iławeckim. W Liceum Ogólnokształcącym im Tarasa Szewczenki w Białym Borze egzamin z tego języka zdawało 18 osób.

Podobnie jak w latach ubiegłych, maturzyści przyszli na egzamin ubrani w "soroczki" - koszule wyszywane w ukraińskie wzory ludowe.

Egzamin pisemny z języka narodowego na poziomie podstawowym jest dla abiturientów ze szkół dla mniejszości narodowych czwartym obowiązkowym pisemnym egzaminem maturalnym, po egzaminie z języka polskiego, języka obcego nowożytnego i przedmiotu do wyboru. Muszą oni zdawać jeszcze trzy obowiązkowe egzaminy ustne - z języka polskiego, języka obcego nowożytnego i języka ojczystego.

Na egzaminie na poziomie podstawowym maturzyści mieli do rozwiązania test odnoszący się do fragmentu tekstu Andreja Szestowa "Winny dlatego, że wolny". Musieli też napisać esej na jeden z dwóch tematów do wyboru. Jeden z nich brzmiał: "Mając na uwadze prolog do poematu Iwana Franki +Mojżesz+ oraz bazując na całym tekście poematu, zwróć uwagę na motyw biblijny w utworze i określ znaczenie proroka w procesie transformacji grupy etnicznej w nowy typ wspólnoty"; drugi z tematów to: "Na postawie fragmentu powieści Iwana Neczuja-Lewyckiego +Rodzina Kajdaszów+ oraz w odniesieniu do całości utworu przeanalizuj sposób przedstawienia głównych męskich i kobiecych bohaterów".

Po południu nieliczni z maturzystów przystąpili do dodatkowego egzaminu dla chętnych na poziomie rozszerzonym.

Liceum w Górowie Iławeckim obchodziło w ubiegłym roku jubileusz 40-lecia. Do szkoły tej uczęszczają głównie potomkowie osób, które zostały osiedlone na Warmii i Mazurach w wyniku Akcji "Wisła" w 1947 roku, ale coraz częściej jej uczniami zostaje młodzież z innych regionów kraju. Od kilku lat Liceum jest częścią Zespołu Szkół z ukraińskim językiem nauczania, w skład którego wchodzi także gimnazjum.

Z kolei Liceum Ogólnokształcącym w Białym Borze (woj. zachodniopomorskie) istnieje od 1990 r. Jego uczniowie są mieszkańcami województw: zachodniopomorskiego, pomorskiego, kujawsko-pomorskiego i lubuskiego.

Z danych Centralnej Komisji Egzaminacyjnej deklaracje chęci zdawania egzaminu z ukraińskiego złożyło w całej Polsce 109 osób. Obok szkół w Górowie Iławeckim i w Białym Borze, egzamin z ukraińskiego przeprowadzany był także w Przemyślu (woj. podkarpackie) oraz w Legnicy (woj. dolnośląskie). (PAP)

ali/ sibi/ dsr/ ls/ gma/

Tagi: matura, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz